Bratislavský Hrad

Bratislava
bratislava hrady hrad historia deti kulturna pamiatka dunaj hlavne mesto

Dominanta hlavného mesta

Osemdesiatpäť metrov nad Dunajom sa týči Bratislavský hrad, už po stáročia neodmysliteľná súčasť panorámy mesta. Expozície, ktoré tu môžete obdivovať vás vovedú do tajomstiev celej jeho histórie. Otvorte teda svoju myseľ a nechajte sa viesť históriou, ktorá je pre vás pripravená. Bratislavský hrad je súčasťou slovenského národného múzea.

Pár slov o histórii

Najstaršia písomná zmienka o Bratislavskom hrade sa viaže k roku 907. Stála tu vtedy trojloďová bazilika, ktorá sa radila medzi najväčšie sakrálne stavby na Veľkej Morave. Hrad si prešiel mnohými úpravami v 13. storočí. bola postavená reprezentatívna obytná veža, kamenné veže a najstaršia časť dnešného hradu – Korunná veža. Táto veža bola od 16. storočia až do vlády Jozefa II. miestom uchovávania uhorských korunovačných klenotov. Za vlády Márie Terézie bol hrad opäť upravovaný pre potreby panovníčky. Pristavené bolo tzv. Tereziánium, kde boli obytné priestory, no a ešte krytá jazdiareň s barokovou záhradou, záhradným pavilónom a hospodárska prístavba.  Po vyhorení sa pristúpilo k obnove v 20. storočí, kde po rekonštrukcii sa hrad využíva pre expozície Slovenského národného múzea.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnite

Hrad bol aj s areálom vyhlásený v roku 1961 za národnú kultúrnu pamiatku. Slúži nielen pre Slovenské národné múzeum ako expozícia, ale aj na reprezentatívne účely Národnej rady Slovenskej republiky a prezidenta Slovenskej republiky. Preto hneď po vstupe sa budete určite aj vy cítiť poctenými, že ste sem zavítali. Hrad prešiel viacerými rekonštrukciami a tak každá jeho časť rozpráva inú históriu a iný príbeh. Vychutnajte si do sýtosti aj výhľad do okolia. Hrad stojí nad Bratislavou a jeho panoramatický pohľad stojí za zmienku pre všetkých milovníkov romantiky.

Kontakt

SNM - Bratislavský hrad

Tel:  +421 2 204 83 110
Mob:  +421 915 99 33 01
E-mail:   bratislavskyhrad@snm.sk

Galéria

Poloha

Región

Bratislava

Súradnice

48.142351° N, 17.100452° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

8€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

 • Dieťa
 • Dôchodca
 • Dospelý
 • Dobrodruh

Otváracie hodiny

 • Pon: Zatvorené
 • Ut: 10:00 - 16:00
 • Str: 10:00 - 16:00
 • Štv: 10:00 - 16:00
 • Pia: 10:00 - 16:00
 • So: 10:00 - 16:00
 • Ne: 10:00 - 16:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Len jedna vežička – pri pohľade na Bratislavský hrad vidíme štyri vežičky. Pravda je taká, že hrad má iba jednu vežičku, ktorá sa nachádza na juhozápadnej strane. Ostatné sú len pristavané na streche.
Kráľovské sídlo Márie Terézie – najznámejšia panovníčka Rakúsko – Uhorska tu vládla počas 18. storočia. O hrad sa vzorne starala a vychovávala tu svojich 16 detí.