Tokajské vinice Tokaj

Tokaj
tokaj trebsov vino vinice hrozno vinohradnictvo

Oblasť vína kráľov a kráľa vín

Najmenšia vinohradnícka oblasť na území Slovenska leží na juh od Trebišova, na samých hraniciach s Maďarskom. Reč je o Tokaji, regióne, ktorý je známy v celej Európe (ak nie vo svete) vďaka výborným vínam z miestnej produkcie. Tak, ako je to vo všetkých vinohradníckych oblastiach, ani tu nesmú chýbať vínne pivničky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou krajiny.

Pár slov o histórii

Vynikajúce podmienky na pestovanie viniča boli na Tokaji zhodnotené už v treťom storočí nášho letopočtu. Práve vtedy totiž začali vznikať prvé vinohrady, o ktoré sa starali Rimania, ktorých neskôr vystriedali Slovania. V priebehu nasledujúcich storočí zažíval región lepšie i horšie časy, kedy sa striedal úpadok vinohradníctva s jeho prosperitou. Po rozdelení tokajskej oblasti medzi Československo a Maďarsko sa začali spory o používanie označenia Tokaj v súvislosti s vínom, ktoré sa dodnes nepodarilo definitívne vyriešiť.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Čo je však za tým, že sú tokajské vína tak obľúbené aj za hranicami Slovenska a Maďarska? Dôvodov je iste viacero, avšak azda najvýznamnejší je ten, že miestne podmienky umožňujú vypestovať hrozno, z ktorého sa dá vyrobiť prírodne sladké víno, čo je vo svete veľkou vzácnosťou. Rozhodne stojí za to na Tokaj prísť a presvedčiť sa o unikátnosti tamojšej vínnej produkcie osobne.

Kontakt

Tokajská spoločnosť Viničky s.r.o.

Tel:  +421 56 687 14 01
Mob:  +421 905 833 426
E-mail:   tokajvinicky@centrum.sk

Galéria

Poloha

Región

Černochov

Súradnice

48.43854° N, 21.72166° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dôchodca
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Tokajské výberové vína sa v minulých storočiach dostali až na kráľovské stoly najslávnejších panovníkov Európy.
Je dokázané, že ich pili napríklad Ľudovít XIV., nazývaný aj kráľ Slnko, a Ľudovít XV.
Na Francúzskom dvore zachutilo tokajské aj ruskému cárovi Petrovi Veľkému, ktorý sa potom stal jeho stálym odberateľom, podobne ako ďalšia Ruská panovníčka Katarína Veľká.

Aktivity v okolí