Archeologické múzeum Púchov

Púchov
puchov povazie muzeum archeologia historia expozicia

Prehliadka najvýznamnejších prakultúr na území Slovenska

Archeologický prieskum v okolí mesta Púchov poukázal na to, že  v tamojšom regióne sa rozvíjala jedna z najstarších kultúr na území Slovenska. Práve jej dokumentácia je predmetom expozícií Mestského archeologického múzea púchovskej kultúry, ktoré sídli v historickom Župnom dome. Ten je jednou z mála historických budov v meste.

Pár slov o histórii

Tzv. púchovská kultúra zažívala časy svojho najväčšieho rozkvetu na prelome letopočtov. Vtedajšie obyvateľstvo bolo pravdepodobne ilýrskeho pôvodu, pričom jeho kultúra bola ovplyvnená napríklad aj Keltmi. Istý keltský kmeň – Kotíni – mali významné zastúpenie nielen v okolí dnešného Púchova, ale aj v iných regiónoch severného Slovenska. Keďže boli najmä zruční kováči, zanechali po sebe mnoho hospodárskych nástrojov, ale aj vzácnych mincí či keramiky.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Artefakty, ktoré sú súčasťou expozície, boli nájdené na miestach, kde bola rozšírená púchovská kultúra – v časoch najväčšieho rozmachu zasiahla aj Liptov či Spiš. Úpadok púchovskej kultúry začal po vpádoch germánskych kmeňov, ale rozhodujúcim faktorom jej konca bol odvlečenie Kotínov na územie dnešného Maďarska. Predmety, ktoré po sebe Kotíni zanechali, si však možno v Púchove pozrieť aj po stáročiach od čias najväčšej slávy púchovskej kultúry.

Kontakt

Archeologické múzeum Púchovskej kultúry

Tel:  +421 42 46 508 43
E-mail:   msu@puchov.sk

Galéria

Poloha

Región

Púchov

Súradnice

49.119792° N, 18.325205° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V prvej časti múzea majú jeho návštevníci možnosť dozvedieť sa o osobe baróna Emila Friedricha Johanessa Hoenninga O´Carolla, ktorý tu ešte na konci 19. storočia ako prvý vykonával archeologický výskum.