Archeoskanzén Havranok Bobrovník

Bobrovník
bobrovnik liptovsky mikulas liptov muzeum skanzem park havranok archeologia historia remesla serm

Archeologický park pre verejnosť pod holým nebom

Navštívte jedinečný archeoskanzen na krásnom slovenskom Liptove. Park vás priláka svojou jedinečnosťou a dlhou históriou, ide totiž o jednu z najstarších kultúrnych pamiatok Liptova, ktorá vám ma čo ponúknuť. Havránok je výnimočné archeologické nálezisko, kde môžete na vlastné oči vidieť, a takýmto spôsobom zažiť, dobu železnú. Okúste veľkoleposť parku nad hladinou Liptovskej Mary.

Pár slov o histórií

Havránok dokumentuje život keltského obyvateľstva na území Liptova z doby 4. až 1. storočia p.n.l. Takzvaní Liptovskí Kelti patrili medzi najstarších obyvateľov Slovenska a zaraďovali sa do kmeňa Kotínov. Podľa nálezov bolo možné uvážiť, že šlo o veľmi významné sídlo, najmä vďaka nálezom šperkov a predmetov zo železa a bronzu. Sídlo bolo dokonca aj opevnené, boli nájdené aj pozostatky hradieb a keltských príbytkov.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Tým čím sa môže toto archeologické nálezisko pýšiť je, že neostalo iba pri klasickom odkrytí pozostatkov, ale padlo rozhodnutie toto miesto zveľadiť a vytvoriť tak repliky bývalých stavieb a priblížiť nám tak dávnu dobu. Archeologický park sa tak stal prvým na Slovensku, ktorý leží pod holým nebom. Pamiatky tak prešli špeciálnou konzerváciou. Obdivuhodné sú obytné stavby alebo pec na vypaľovanie keramiky, dokonca aj dávne mysteriózne obetné miesto. V letnom období je návšteva spríjemnená prídavným programom v podobe šermiarskych súbojov, ukážok keltských náboženských obradov a rôznych remeselných prác.

Kontakt

Liptovské múzeum Ružomberok

Mob:  +421 905 790 218
E-mail:   havranok@liptovskemuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Liptovská Sielnica

Súradnice

49.104437° N, 19.481109° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Archeológovia tu objavili a odkryli pozostatky sídliska z mladšej doby železnej označovanej aj ako laténska doba.
Okrem množstva keramiky, šperkov, predmetov zo železa a bronzu sa tu našli zvyšky hradieb, kultového miesta dávnych druidov a keltských obydlí.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií