Artikulárny kostol Dúžava

Rimavská Sobota - Dúžava
kostol architektura historia

Vynaliezavosť našich predkov

Nenápadná národná kultúrna pamiatka stojí v Dúžave, mestskej časti Rimavskej Soboty. Jedná sa o artikulárny kostolík z osemnásteho storočia, ktorý bol pôvodne postavený v obci Selce a neskôr premiestnený práve sem.

Artikulárne kostolíky sú kostolíky postavené podľa takzvaných šopronských artikúl. Šoprónske artikuly boli zákonné normy vydané v náväznosti na Tolerančný patent cisára Jozefa II. Tolerančný patent zaviedol princíp "koho panstvo - toho náboženstvo", ktorý v Uhorsku zaručil náboženské slobody a s nimi aj praktizovanie evanjelickej viery. 

Šoprónske artikuly boli "háčikom" v tomto princípe. Určovali presné podmienky výstavby evanjelických chrámov. Tie museli byť postavené bez použitia železných klincov, nesmeli mať vežu, museli stáť na okraji obce a museli byť postavené za jeden rok.

Napriek týmto prekážkam vzniklo na Slovensku veľké množstvo týchto dômyselne postavených chrámov. Žiaľ, dodnes sa nám zachovalo len šesť.

Niektoré sú zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO. Iné sú na pokraji zabudnutia. Takým je aj kostolík v Dúžave a presne kvôli tomu by ste ho mali navštíviť. 

Kontakt

Turistické informačné centrum Rimavská Sobota

Tel:  +421 47 560 46 71
Mob:  +421 911 568 538
E-mail:   tic@rimavskasobota.sk

Galéria

Poloha

Región

Rimavská Sobota

Súradnice

48.351764° N, 19.989099° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Kostolík nemá stanovené riadne otváracie hodiny.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Zariadenie kostola predstavuje hodnotný súbor prvkov z rôznych období, zväčša starších ako je samotná stavba.
Interiér kostolíka ukrýva nádherný kazetový strop s ľudovou výmaľbou.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií