Artikulárny kostolík Kežmarok

Kežmarok
kezmarok spis unesco kostol kultura

Jeden z posledných artikulárnych kostolov na Slovensku

Jednou z najstarších pamiatok Kežmarku je Kostol Najsvätejšej Trojice, taktiež známy aj ako drevený artikulárny kostol. Na základe nariadenia, ktoré umožňovalo jeho stavbu, musel byť postavený mimo mestských hradieb, kde stojí dodnes. Pôvodne na jeho mieste stál iný kostolík, z ktorého sa zachovalo len málo – kamenné epitafy a krstiteľnica. Od roku 2008 je artikulárny kostolík v Kežmarku súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

Pár slov o histórii

Kostol bol postavený len za tri mesiace v roku 1717. Jeho architektonické riešenie bolo inšpirované zrubovým kostolom z Amsterdamu a oba tieto kostoly spája pôdorys v tvare rovnoramenného kríža. Na výstavbu kostola boli v protestantskej severnej Európe vyhlásené zbierky, ktoré boli pod záštitou samotných kráľov Švédska a Dánska. Na stavbe sa údajne podieľali i švédski námorníci, čo by mohlo vysvetľovať okrúhle okná na kostole, ktoré pripomínajú tie, ktoré nájdeme na lodiach.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Architektonicky sa radí kežmarský artikulárny kostol do slohu ľudového baroka a jeho kapacita je poldruha tisíca ľudí. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia prešiel kostol rekonštrukciou a dnes opäť slúži evanjelickej cirkvi. Pozoruhodná je najmä interiérová výzdoba, ktorej dominuje drevený oltár a fresky z rovnakého materiálu.

Kontakt

Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Kežmarok

Tel:  +421 52 452 22 42
E-mail:   ecavkk@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Kežmarok

Súradnice

49.133278° N, 20.428252° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 17:00
  • Ut: 09:00 - 17:00
  • Str: 09:00 - 17:00
  • Štv: 09:00 - 17:00
  • Pia: 09:00 - 17:00
  • So: 09:00 - 17:00
  • Ne: Zatvorené

INFO

Kompletný cenník a otváracie hodiny nájdete na oficiálnom webe prevádzkovateľa. Lístok do Dreveného artikulárneho kostolíka platí aj pri vstupe do Nového evanjelického kostola.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Drevený artikulárny kostol bol postavený v roku 1717 bez použitia jediného kovového klinca.
Artikulárny kostol je stavba, postavená na základe artikúl (článkov) prijatých v roku 1681 na šopronskom sneme, ktoré umožnili výstavbu protestantských cirkevných objektov v niektorých stoliciach a mestách Uhorska.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií