Asfaltové Jazero Varín

Varín
varin zilina jazero asfalt vychadzky rybolov

Zatopený asfaltový lom - kúpanie aj rybolov

Jazerá plné horúcej čiernej tekutiny by ste u nás na rozdiel od niektorých krajín Strednej a Južnej Ameriky hľadali márne, ale svoju obdobu asfaltového jazera máme aj na Slovensku – neďaleko Žiliny. Vzniklo zaliatím povrchového lomu na ťažbu prírodného asfaltu, ktorý bol jediným svojho druhu v celej Európe.

Prečo práve tu?

Na stenách lomu je možné najmä počas horúcich letných dní pozorovať pomaly stekajúci prírodný asfalt, avšak ten sa už na mieste neťaží. Kvôli zradným vírom sa síce neodporúča kúpať sa v ňom, veľmi obľúbené je však medzi rybármi. Ťažba asfaltu bola ukončená v šesťdesiatych rokoch minulého storočia kvôli vyťaženiu zásob, avšak dovtedy bol lom natoľko významný, že k nemu viedla slepá koľaj od hlavnej železničnej trate.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

V blízkosti asfaltového jazierka sa dodnes nachádzajú objekty pripomínajúce niekdajšiu ťažbu: skelet budovy na spracovanie asfaltu, vytrhané koľajisko (z ktorého časť údajne skončila v jazierku) a kaplnka svätej Barbory. V minulosti sa objavili plány na využitie jazera a okolia na rekreačné účely, tie sa však nerealizovali, takže asfaltové jazero je dodnes obľúbeným vychádzkovým miestom obyvateľov blízkej Nezbudskej Lúčky a zaujímavosťou pre turistov.

Kontakt

Informačné centrum Žilina

Tel:  +421 417 233 186
E-mail:   info@tikzilina.eu

Galéria

Poloha

Región

Varín

Súradnice

49.183309° N, 18.874377° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Zatopený lom bol jediný lom na asfalt v celej strednej Európe.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií