Badínsky prales

Banská Bystrica
badin banska bystrica relax priroda prales

Jeden z mála skutočných pralesov na Slovensku

Keď sa povie prales, väčšina ľudí si predstaví liany a Brazíliu. Táto predstava nie je nesprávna, ale nie je úplná – pralesy sa totiž nachádzajú aj v mnohých iných častiach sveta, okrem iného aj na Slovensku. Jeden z najvzácnejších je neďaleko Banskej Bystrice a nazýva sa Badínsky prales. Pralesom vedie náučný chodník dlhý necelý 1 kilometer, ktorý sa začína v obci Badín. Krátka vychádzka skrz prastarý les je tak zvládnuteľná za menej ako hodinku.

Pár slov o histórii

Badínsky prales je jedným z najstarších chránených území na Slovensku, nakoľko bol za prírodnú rezerváciu s ochranou vyhlásený ešte za Rakúsko-Uhorska. Od roku 1994 je Badínsky prales národnou prírodnou rezerváciou a územie, ktorému prináleží ochrana, sa odvtedy už rozšírilo. Toto územie je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Poľana a Badínsky prales kandiduje na zápis do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného UNESCO.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

V Badínskom pralese žije aj niekoľko vzácnych druhov živočíchov, spomedzi ktorých možno spomenúť rysa, medveďa, vlka či mloka karpatského. Samostatnou lahôdkou pre oko sú potom samotné stromy tvoriace prales, ktoré sú tvorené najmä bukmi, jedľami, lipami a javormi. Prírodných pozoruhodností tu však nájdete omnoho viac.

Kontakt

Správa CHKO Poľana

Tel:  +421 45 533 48 34

Galéria

Poloha

Región

Badín

Súradnice

48.688611° N, 19.051111° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Tento les navštívil v roku 2000 aj princ Charles. Cestou späť do Británie si dokonca zobral niekoľko sadeníc mladých stromov.