Banícke múzeum Rožňava - Zážitkové centrum Sentinel

Rožňava
muzeum banictvo gemer

Moderné múzeum na svetovej úrovni

Zážitkové centrum SENTINEL bolo vytvorené rekonštrukciou objektov Baníckeho múzea v Rožňave v rokoch 2015-2017. Odvtedy predstavuje jednu z najzaujímavejších muzeálnych expozícií v krajine. Zážitkové centrum zahŕňa expozíciu Baníctva a hutníctva na Gemeri, expozíciu Prírody Slovnského krasu a okolia, expozíciu Čas pary a expozíciu Banské pracoviská.

Expozícia baníctva a hutníctva Gemera

Expozícia je inštalovaná v účelovej budove, najstaršej stavbe v strednej Európe postavenej pre banícke a hutnícke múzejníctvo. Expozícia v rámci viacerých tematických celkov prezentuje históriu a vývoj baníctva a hutníctva so zameraním na oblasť Gemera. Návštevníkom sa predostiera expozícia bohatšia o zbierkové predmety, ktoré prešli reštaurovaním a o viacero nových predmetov z akvizičnej činnosti. Pomocou cenných geologických a archeologických zbierok autori vyzdvihujú bohatosť a pestrosť nerastných surovín v oblasti Gemera. Ich snahou bolo zmapovať a prezentovať nielen spôsob dobývania a spracovania nerastov, ale nezabudli ani na rozvoj výroby, vývoj kultúry a každodenný život samotných baníkov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou hlavného motívu expozície.

Banské pracoviská

Expozícia v pivničných priestoroch tematicky nadväzuje na bansko-hutnícku expozíciu. Znázorňuje banské diela v podzemí s čelbami banských pracovísk pri dobývaní železných rúd a magnezitu. Vybudované banské diela vrátane zariadení a pracovných nástrojov poskytujú návštevníkovi skutočný pohľad na pracovné prostredie baníka.

Čas pary v Baníckom múzeu

Čas pary v Baníckom múzeu je najnovšou expozíciou Baníckeho múzea v Rožňave. Expozícia sa pýši dvoma unikátnymi zbierkovými predmetmi - parným nákladným automobilom Škoda Sentinel (1 z 3 zachovaných kusov v rámci územia bývalého Československa) a parným valcom Aveling & Porter z roku 1883 (3. najstarší parný valec na svete).

Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí

Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí prezentuje prírodné danosti a krásy tohto územia. Živú prírodu prezentujú botanické a zoologické spoločenstvá usporiadané podľa biotopov. Vývoj zeme, geologické doby a útvary, geologickú stavbu Spišsko-gemerského rudohoria a Slovenského krasu ako aj výskyt nerastných surovín dokumentuje fond neživej prírody.

Zdroj: banmuz.sk

Kontakt

Banícke múzeum v Rožňave

Tel:  +421 58 734 37 10
E-mail:   info@banmuz.sk

Galéria

Poloha

Región

Rožňava

Súradnice

48.654986° N, 20.52984° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

7€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 09:00 - 17:00
  • Str: 09:00 - 17:00
  • Štv: 09:00 - 17:00
  • Pia: 09:00 - 17:00
  • So: 09:00 - 17:00
  • Ne: Zatvorené

INFO

Uvedené vstupné zahŕňa prístup do celého areálu. Prehľad vstupného do jednotlivých expozícií nájdete na webe prevádzkovateľa. Všetky expozície, s výnimkou expozície Banské pracoviská, sú prístupné aj osobám so zníženou schopnosťou pohybu.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Súčasťou expozície je aj technická kópia stredovekej tabuľovej maľby Metercia.
Expozícia Čas pary sa pýši dvoma unikátnymi zbierkovými predmetmi - parným nákladným automobilom Škoda Sentinel (1 z 3 zachovaných kusov v rámci Československa) a parným valcom Aveling & Porter z roku 1883 (3. najstarší parný valec na svete)