Štefániková mohyla na vrchu Bradlo

Pamätník pripomínajúci život a dielo významného politika, vedca a vojaka európskeho formátu, ktorý bol postavený na vrchu Bradlo.

 

M. R. Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách. Vyštudoval astronómiu na Univerzite Karlovej v Prahe. Počas 1. svetovej vojny bojoval ako pilot vo francúzskej armáde, kde dosiahol hodnosť brigádneho generála. Stál pri zrode I. Československej republiky. V jej prvej vláde, vyhlásenej 28. októbra 1918, zastával post ministra vojny.

 

V nedeľu 4. mája 1919 sa v talianskom Gallarate rozlúčil s najvyššími predstaviteľmi Talianska. Počas návratu do vlasti, kde sa mal ujať funkcie ministra vojny vo vláde, sa jeho lietadlo nečakane zrútilo na zem pri Ivanke pri Dunaji. Zahynul spolu s dvomi talianskymi letcami a mechanikom. Príčiny tohto neštastia nie sú dodnes objasnené.

 

Keď sa legendárny československý architekt Dušan Jurkovič dozvedel o tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika, rozhodol sa vytvoriť pre neho mohylu na vrchu Bradlo. Bol presvedčený, že osobnosť, akou bol Štefánik, potrebuje výnimočné miesto posledného odpočinku.

 

Vznik pomníka nebol jednoduchý a od prvotného projektu, po ukončenie stavby trval takmer 8 rokov. Jurkovič predstavil verejnosti prvý návrh mohyly v roku 1920. V roku 1921 vznikol Spolok pre postavenie pomníka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorý začal zbierať financie na stavbu.

 

Na mohylu sa v celonárodnej zbierke vyzbierali dva milióny korún. Prípravné práce na výstavbu pamätníka z travertínu z lomu v Spišských Vlachoch sa začali 17. júla 1927. Až 194 železničných vagónov doviezlo travertín z východu krajiny. Na diele nepretržite pracovalo počas 280 dní 150 až 200 robotníkov. Mohylu slávnostne odhalili 23. septembra 1928.

 

V roku 1988-96 prešla mohyla rekonštrukciou, keďže posledných 30 rokov chátrala, bola poškodená zlými poveternostnými vplyvmi a čiastočne zakrytá náletovými drevinami.

 

Každý rok v máji sa pri mohyle konajú celonárodné stretnutia oslavujúce život a dielo generála Štefánika. Bradlo, najvyšší vrch Myjavskej pahorkatiny, ponúka čarokrásny výhľad na okolitý kopaničiarsky kraj a je dobre viditeľný z ďalekého okolia.

 

Naplánujte si výlet k tejto známej pamiatke!

ŠTEFÁNIKOVA MOHYLA BRADLO december 16, 2017 beautifulslovakia.sk