Brankovský Vodopád

Ružomberok
podsucha ruzomberok liptov tatry nizke tatry vodopad ladopad lezenie vychadzky deti

Najvyšší vodopád Nízkych Tatier

Na západnej hranici Nízkych Tatier sa nachádza ich najvyšší vodopád, ktorým je s výškou 55 metrov Brankovský vodopád. Jeho členité steny robia vodopád atraktívnym vďaka stupňovitým kaskádam a ťažko posúdiť, či je krajší v lete alebo v zime, keď sa z neho stane impozantný ľadopád.

Prečo práve tu?

Brankovský vodopád bol v roku 1980 vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Aj keď je prietok vody potokom, ktorý tvorí vodopád, relatívne stabilný, prirodzene je výdatnosť vodopádu výrazne ovplyvnená množstvom zrážok v danom ročnom období. Ak chcete vidieť najveľkolepejšie vodné divadlo, vyberte sa k Brankovskému vodopádu na jar – v dobe, keď sa topí sneh.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

K vodopádu sa dostanete z ružomberskej osady Podsuchá. Tam je možné sa dostať buď vlastným autom alebo autobusom z Ružomberka. Okolo vodopádu vedie zelená turistická značka, avšak samotný vodopád sa nachádza mimo hlavnej trasy, takže treba striehnuť na odbočku k nemu. Ťažko ju minúť, nakoľko je vyznačená aj náučnou tabuľou venovanou Brankovskému vodopádu. Trasa je veľmi nenáročná a túra nezaberie viac než dve hodiny, takže je ako stvorená na rodinné prechádzky.

Kontakt

Informačné centrum Ružomberok

Tel:  +421 44 432 10 96
E-mail:   info@ruzomberok.sk

Galéria

Poloha

Región

Ružomberok

Súradnice

48.98849869° N, 19.30380058° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V zimnom období sa vodopád mení na ľadopád a zamrznutá masa vody poskytuje ideálnu príležitosť pre ľadolezectvo.