Bukovský minerálny prameň Čadca

Čadca
pramen voda cadca kysuce priroda vychadzky deti

Minerálna voda bez plastovej fľaše

Slovensko je známe svojím bohatstvom v podobe prírodných minerálnych prameňov. Voda niektorých z nich sa plní do fliaš, iné pramene slúžia ako občerstvenie len pre tých, ktorý si k nim poctivo prídu a nájdu si ich. Existujú však aj pramene, ktoré sú natoľko vzácne, že boli prehlásené za národnú prírodnú pamiatku. Bukovský minerálny prameň na Kysuciach je ich reprezentantom.

Prečo práve tu?

Kedysi voda z prameňa vytekala v lese nad Bukovským potokom. Keď sa rozhodlo o výstavbe cesty v jeho doline, prameň bol „premiestnený“ o pár metrov nižšie, pričom dnes pramení zo steny priamo do potoka. Prístup k prameňu je tak omnoho jednoduchší – vedie k nemu chodník a kamenné schodíky. Miestni nazývajú prameň „vajcovka“, nakoľko voda z neho vytekajúca má veľmi špecifickú vôňu i chuť kvôli vysokému obsahu sírových zlúčenín.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

I keď by sa z popisu polohy prameňa mohlo zdať, že sa nachádza na akomsi odľahlom mieste, v skutočnosti je od centra Čadce vzdialený len jeden kilometer. Z miestnej časti Bukov sa k nemu pohodlnou chôdzou dá dostať za štvrťhodinku, vďaka čomu sa stal obľúbených vychádzkovým cieľom miestnych obyvateľov. Okolie prameňa bolo v roku 2008 upravené a v jeho blízkosti boli osadené nové informačné tabule, ktoré informujú o ďalších minerálnych prameňoch v okolí Čadce.

Kontakt

Ing. Emília Sloviaková

Riaditeľ

Mob:  +421 948 339 264
E-mail:   riaditelka@regionkysuce.sk

Galéria

Poloha

Región

Čadca

Súradnice

49.44441° N, 18.80384° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Bukovský minerálny prameň bol vyhlásený za prírodnú pamiatka v roku 1973