Burianova veža Žilina

Žilina
zilina burian veza zvonica historia renesancia kostol

Zvonica a vyhliadková terasa s výhľadom na Žilinu

Každé mesto má aspoň jedno miesto, o ktorom sa hovorí, že je z neho najkrajší výhľad buď na panorámu samotného mesta, alebo jeho okolia. Ak by ste si chceli pozrieť z nadhľadu Žilinu, vyjdite na Burianovu vežu nachádzajúcu sa na námestí Andreja Hlinku, z ktorej budete mať mesto ako na dlani.

Pár slov o histórii

Burianova veža bola postavená v prvej polovici šestnásteho storočia v renesančnom slohu a patrí medzi najstaršie zvonice svojho druhu na území Slovenska. Okrem zvonice slúžila aj ako pozorovateľňa upozorňujúca na príchod nepriateľov či vznikajúci požiar. Veža bola niekoľkokrát rekonštruovaná (vyhliadková terasa pribudla počas rekonštrukcie v roku 1941) a dlhodobo patrí medzi dominanty Žiliny, ale verejnosti bola sprístupnená až v roku 2013.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Aj keď veža-zvonica stojí samostatne, patrí ku Kostolu Najsvätejšej Trojice. Názov veže je odvodený od jedného zo zvonov, ktorý je najťažší a dosahuje hmotnosť viac než dve tony. Burianova veža je vysoká 46 metrov a svojim návštevníkom ponúka nielen krásny výhľad, ale aj zbierku historických máp či model Žiliny z tridsiatych rokov minulého storočia. Historickou zaujímavosťou je, že hlasné zvonenie prichádzajúce z Burianovej veže údajne odstrašilo tisíce kobyliek, ktoré v 17. a 18. storočí napadli polia v okolí Žiliny.

Kontakt

Burianová veža

Tel:  +421 41 723 31 86
E-mail:   info@tikzilina.eu

Galéria

Poloha

Región

Žilina

Súradnice

49.224011° N, 18.740758° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Burianova veža v minulosti slúžila ako zvonica, pozorovateľňa, ochrana pred požiarmi a príchodom nepriateľov.