Diecézne múzeum Nitra

Nitra
nitra muzeum zobor dieceza cirkev historia expozicia kultura

Prvé diecézne múzeum na Slovensku

Prvé diecézne múzeum na Slovensku sa zrodilo v deň Sviatku sv. Cyrila a Metoda v roku 2007. V tom čase bola širokej verejnosti sprístupnená iba prvá časť múzea – expozícia faksimilií písomných dokumentov k počiatkom kresťanstva a prvého štátu na našom území. Opäť v deň Sviatku sv. Cyrila a Metoda, avšak o rok neskôr, bola otvorená i jeho druhá časť – výstava liturgických predmetov z čias neskorej gotiky, renesancie, baroka i z dôb pomerne nedávnych.
Obidve časti múzea sa nachádzajú v bývalých hospodárskych budovách Nitrianského hradu.

V prvej časti múzea si verejnosť môže pozrieť úryvky spisu O obrátení Bavorov a Korutancov, ukážku z buly Industriae tuae, hlaholské Kyjevské listy či cyrilikou napísané Životy sv. Konštantína-Cyrila a sv. Metoda. Nechýba ani verná kópia Nitrianskeho evanjelistára, Zoborských listín a originály či modely niektorých archeologických nálezov, napr. pyxidy z Čiernych Klačian, hrivien a zvonu z Bojnej.

V druhej časti sa nachádzajú liturgické predmety ako kalichy, cibóriá, monštrancie, biskupské berly, kadidelnice či svietniky. Vystavené sú tu rovnako kópie stredovekých listín, ktoré dokumentujú dejiny našej diecézy, nitrianskej kapituly a zoborského kláštora.

Kontakt

Diecézne múzeum nitrianskeho biskupstva

Tel:  +421 37 772 17 47
E-mail:   dieceznemuzeum@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Nitra

Súradnice

48.317987° N, 18.086912° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

5h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V Diecéznom múzeu sú vystavené poklady nitrianskej chrámovej klenotnice, ktoré boli dlhé roky ukryté pred očami verejnosti a uschované v biskupskom trezore.