Dolný Hodrušský Tajch

Banská Štiavnica
tajch hodrusa banska stiavnica stiavnicke vrchy banictvo jazero relax vychadzka

Umelé banské jazierko

Dolnohodrušský tajch alebo Dolný Hodrušský tajch alebo Hodrušské jazero je tajch v pohorí Štiavnické vrchy v katastrálnom území obce Hodruša-Hámre. Zapísaný ako jeden z objektov do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v rámci územia Banská Štiavnica a okolie.

Je zaujímavé, že Dolný hodrušský tajch vznikol ako reakcia na sťažnosti hodrušských ťažiarov na to, že nemajú dostatok pohonnej vody pre svoje zariadenia po vybudovaní Horného hodrušského jarku, ktorý im „kradol“ vodu pre Vindšachtovné tajchy. Pôvodným zámerom bolo len zvýšiť hrádzu starého Horného hodrušského tajchu a tým zvýšiť jeho kapacitu, čím dvorská komora poverila Samuela Mikovínyho. Pri obhliadke Horného tajchu 7.6.1743 presvedčil Mikovínyho sprevádzajúci mladý adjunkt banského inšpektora Matej Zipser, že postaviť nižšie nový väčší tajch bude lacnejšie, kvalitnejšie a rýchlejšie. Mikovínymu sa návrh zapáčil a spracoval projekt. O vážnosti dôvery S. Mikovínyho a sile jeho odbornosti svedčí fakt, že s prácami na príprave stavby hrádze sa začalo ešte v tom istom mesiaci bez predbežného schválenia stavby komorským grófom Mitrovským.

Príprava stavby spočívala v očistení svahov, kde mala stáť hrádza až na holú skalu, zrúcaní a úplnom odstránení stúp zo dna dnešného jazera, vyhľadaní všetkých starých štôlní, ich vyčistení, vyplnení nepriepustným ílom a jeho ubití. Samotné budovanie nepriepustného jadra sypanej hrádze sa tiež robilo z hutneného ílu tak, že sa nabili 3 rady mocných dubových kolov, rady sa vyplietli vŕbovým prútím a medzi rady sa navážal íl, ktorý sa ubíjal a hutnil - napríklad aj preháňaním malého stádočka kôz a oviec, pretože tieto zvieratká svojimi malými kopýtkami vyvíjajú oveľa väčší tlak na cm2 než napríklad kone.

Vypúšťacie zariadenie tej doby si možno predstaviť ako veľký štupeľ na vani, pre istotu však zdvojený. Začiatkom decembra sa pokazilo ovládanie aj druhého štupľa. Našťastie 4. Januára sa podarilo tajch odštupľovať banskému správcovi J. Lillovi, vodu vypustiť a výpust opraviť.

Kontakt

Slovenské banské múzeum - Informačné centrum

Tel:  +421 45 692 05 35
E-mail:   infobs@muzeumbs.sk

Galéria

Poloha

Región

Hodruša-Hámre

Súradnice

48.464235° N, 18.851058° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Tajch vznikol pre potreby Hodrušského baníctva, hutníctva a úpravníctva po sťažnostiach na pokles prietoku Hodrušského potoka kvôli odvádzaniu zrážkových vôd z Pohronia.
Pod hrádzou vznikol zlatokopecký areál, kde sa konajú súťaže v ryžovaní zlata.