Dom ľudového bývania Lovce

Veľké Lovce
velke lovce nove zamky muzeum historia dom ludova tvorba tradicie kultura architektura

Tradičná ľudová architektúra Požitavia

Obec Veľké Lovce sa nachádza v okrese Nové Zámky, v Nitrianskom kraji, na úpätí Pohronskej pahorkatiny. Leží v kotline, obklopená zo severnej a východnej strany lesmi.

Vo Veľkých Lovciach sa nachádza zrekonštruovaný hlinený gazdovský dom, ktorý reprezentuje tradičnú ľudovú architektúru Požitavia. Je to malé súkromné múzeum, v ktorom si návštevník môže pozrieť, ako sa žilo a bývalo za starých čias v obci Veľké Lovce a v celom regióne Požitavia. Okolo domu je hospodársky dvor, ktorý pochádza z prelomu 19. a 20. storočia. Je tu tradičný dobový nábytok a doplnky. Návštevník si v dome môže pozrieť pôvabné obytné izby, kuchynky, pitvor a ďalšie tradičné miestnosti. Nachádzajú sa tu aj tradičné nástroje, keramika aj ľudové výšivky. V dome sa organizujú aj kultúrne podujatia.

Okrem iného aj tu konala fašiangová zábava, kde sa spevom a tancom predstavili folkloristi z Jatova. Podľa tradície miestni oholili gazdu, aby prišiel na muziku tak, ako sa patrí. S gazdinou pohostili hostí. I takéto využite a podujatie realizované v autentickom prostredí, kde vystupujú ľudia v tradičnom ľudovom odeve, je dobrou ukážkou nielen k udržaniu tradícií v prostredí, kde jednomyseľne patrí, ale aj vhodným príkladom ako priblížiť zvyky, tradície, hmotnú i duchovnú kultúru našich predkov i tým najmladším generáciám.

Kontakt

Obecný úrad Veľké Lovce

Tel:  +421 356 58 91 21
E-mail:   obecnyurad@velkelovce.sk

Galéria

Poloha

Región

Veľké Lovce

Súradnice

48.062138° N, 18.338035° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Dom ľudového bývania funguje ako malé súkromné múzeum približujúce návštevníkom ako sa žilo a bývalo za starých čias.
Dom sa okrem turistických prehliadok využíva i na usporadúvanie rôznych kultúrnych podujatí.