Dom ľudového bývania Šaľa

Šaľa
sala byvanie muzeum kultura ludova tvorba rolnictvo

Tradičný roľnícky dom 19. storočia

Jednou z historických pamiatok v Šali je „Dom ľudového bývania“. Bol postavený v roku 1830 a niekoľkokrát upravovaný. Má charakteristické vnútorné členenie typické pre domy stredných roľníkov na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia. V rade za sebou nasledovali predná izba, pitvor s oddelenou kuchyňou, zadná izba, komora, maštaľ a šopa.

Strecha rákosom pokrytá, okienka maličké, brána drevená dosková, plot tyčkový okolo záhradky, to všetko sa podarilo zachrániť a sprístupniť, aby sme si zachovali spomienky na dobu, v ktorej žili naši predkovia, na podmienky, v akých prebývali v staveniach z hliny, slamy a dreva.

Obytná časť zahŕňa prednú izbu, kuchyňu s podkomínovou časťou a zadnú izbu. Hospodárska časť predstavuje maštaľ a prístrešok na poľnohospodárske náradia a stroje.
 

Kontakt

Mesto Šaľa

Tel:  +421 31 770 59 81
E-mail:   mesto@sala.sk

Galéria

Poloha

Región

Šaľa

Súradnice

48.152298° N, 17.873868° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Ide o roľnícky dom pochádzajúci z prvej polovice 19. storočia, v ktorom je inštalovaná krásna, dávnymi časmi dýchajúca expozícia ľudovej kultúry Ponitria.