Dôstojnícky pavilón Komárno

Komárno
komarno historia kultura dostojnicky pavilion gotika pevnost park

Jedna z najväčších a najkrajších historických pamiatok Komárna

„VIRBIVS VNITIS“ – alebo „V jednote je sila“: tak znie nápis na stene Dôstojníckeho pavilónu v Komárne. Ide o heslo Františka Jozefa I., počas ktorého kraľovania bola táto historická budova postavená. Dodnes patrí medzi najhodnotnejšie pamiatky v meste a hoci už neslúži pôvodnému účelu, teší sa veľkému záujmu návštevníkov Komárna.

Pár slov o histórii

Dôstojnícky pavilón bol postavený medzi rokmi 1858 až 1863, ktorý mal slúžiť predovšetkým dôstojníkom kráľovskej a cisárskej armády. Ide o akúsi dobovú ubytovňu skladajúcu sa z niekoľkých bytových jednotiek a kasína na prízemí, v ktorom sú dnes reprezentačné priestory mesta. Dôstojnícky pavilón bol postavený v neskorogotickom slohu a vďaka vežiam na jeho rohoch pôsobí ako menšia pevnosť.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Na nádvorí pavilónu sa nachádza malý park, kde sa počas horúcich letných dní môžete skryť pred páľavou slnka. V budove Dôstojníckeho pavilónu v minulosti sídlila poliklinika, ale dnes jeho priestory slúžia univerzite, mestskej polícii, Podunajskej knižnici a niekoľkým stravovacím zariadeniam. Ak sa rozhodnete navštíviť Komárno s jeho početnými pamätihodnosťami, Dôstojnícky pavilón by ste rozhodne nemali vynechať.

Kontakt

Informačné centrum Komárno

Mob:  +421 918 393 931
E-mail:   email@infokomarno.sk

Galéria

Poloha

Región

Komárno

Súradnice

47.756721° N, 18.130042° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

0h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Budova slúžila pôvodne ako systém dôstojníckych bytov pre dôstojníkov cisárskej a kráľovskej armády a ich rodiny.
Na prízemí bolo zriadené kasíno pre dôstojníkov, ktoré dnes slúži pre reprezentačné účely mesta.