Drevený kostolík Dobroslava

Dobroslava
dobroslava svidnik saris kultura medzi drevenicami kostol

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy

Severovýchodne od Svidníka sa nachádza obec so ženským menom – Dobroslava. Má necelých tridsať obyvateľov, ale i národnú kultúrnu pamiatku: gréckokatolícky drevený Kostol svätej Paraskievy. Zaujímavý je netradičným pôdorysom v tváre kríža, ale aj päťpriestorovou konštrukciou. Architektonicky patrí kostol do barokového slohu.

Pár slov o histórii

Drevený chrám bol postavený v roku 1705. V tej dobe sa však odlišoval od súčasnej podoby nakoľko jeho súčasťou ešte neboli dve postranné kaplnky. Tie boli dostavané až v roku 1932. Kostol má tri veže rôznych veľkostí pričom v tej najväčšej sa nachádza jeden zvon hoci pôvodne tam boli až štyri. Počas 2. svetovej vojny bol kostol značne poškodený a musel byť rekonštruovaný.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Dominantou interiéru kostola je päťradový ikonostas. Pochádza z 18. storočia a nesie sa barokovom štýle pričom sa na ňom nachádzajú najmä výjavy z Nového zákona. V kostole sa dodnes pravidelne slúžia bohoslužby a aj napriek tomu, že nemá veľkú kapacitu vzhľadom na počet obyvateľov bohato postačuje. Chrám bol opätovne rekonštruovaný v roku 2002.

Galéria

Poloha

Región

Dobroslava

Súradnice

49.365294° N, 21.62067° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Vďaka neskoršej prístavbe dvoch bočných kaplniek má stavba pôdorys tvaru gréckeho kríža, čo je u východoslovenských drevených kostolíkov naskrze unikátne.