Drevený kostolík Hrabová Roztoka

Hrabová Roztoka
kostol architektura

Drevený kostolík kompletne zachovaný z polovice 18. storočia

Dedinka s netradičným názvom, Hrabová Roztoka, má zhruba šesťdesiat obyvateľov, ale aj to čím sa nemôžu pýšiť omnoho väčšie obce či mestá – národnú kultúrnu pamiatku. Ide o gréckokatolícky drevených chrám svätého Bazila Veľkého. Neveľký kostolík patrí medzi najzachovanejšie drevené chrámy na Slovensku.

Kostolík bol postavený v polovici osemnásteho storočia ako trojpriestorová stavba s dvoma vežami a dvoma krížmi. Klasická zrubová konštrukcia je pokrytá drevenými šindľami a vo väčšej veži sú tri zvony, z ktorých dva boli odliate koncom osemnásteho storočia. Interiér je zdobený ikonostasom z roku 1794 s ikonami zobrazujúcimi významné cirkevné osobnosti, spomenúť možno napríklad svätého Biskupa Mikuláša, svätého Bazila Veľkého či Krista Veľkňaza.

V roku 2000 prebehli opravné práce na exteriéri kostolíka. Jeho návštevu môžete spojiť napríklad s turistikou v okolitých Vihorlatských vrchoch, prípadne s návštevou blízkeho pravoslávneho chrámu. Kostolík v rámci obce nájdete na jej juhu, na návrší uprostred charakteristickej drevenej ohrady.

Kontakt

Obec Hrabová Roztoka

E-mail:   labanicova@centrum.sk

Galéria

Poloha

Región

Hrabová Roztoka

Súradnice

48.877933° N, 22.299357° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Kostolík nemá stanovené riadne otváracie hodiny a tak je nutné návštevu vopred telefonicky objednať. Kostolík v rámci obce nájdete na jej juhu, na návrší uprostred charakteristickej drevenej ohrady. Návštevu kostolíka je vhodné spojiť s piknikom alebo tur

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kostolík je trojdielna zrubová stavba, prikrytá šindľovou strechou. Interiér je prevažne barokový z 18.storočia.