Drevený kostolík Hunkovce

Hunkovce
hunkovce svidnik saris kultura medzi drevenicami kostol

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky

Na severovýchodnom Slovensku, ktoré historicky vždy patrilo k chudobnejším regiónom krajiny sa nachádzajú desiatky drevených kostolíkov, ktoré slúžia predovšetkým grécko-katolíckym veriacim. Niektoré z nich sú na zozname Svetového dedičstva UNESCO iné sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Medzi tie druhé patrí aj drevený chrám v Hunkovciach neďaleko Svidníka.

Pár slov o histórii

Kostol, ktorý je zasvätený Usnutiu Presvätej Bohorodičky bola postavený v posledných rokoch 18. storočia. O významne chrámu svedčí jeho poloha v centre obce, pričom okolité prostredie dotvárajú mohutné stromy, ktoré takmer vzbudzujú dojem že kostolík stojí uprostred lesa. V blízkosti kostola sa nachádza cintorín charakteristický pôsobivými drevenými, ručne vyrezávanými krížmi. Interiérová výzdoba kostola bola premiestnená do múzeí či iných kostolov.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Charakteristickým prvkom dreveného kostola v Hunkoviach je trojdielna architektúra a tri veže pričom každá z nich má inú výšku. Kostol sa skladá zo svätyne, ktorá slúžila primárne kňazovi, z hlavnej chrámovej lode určenej pre veriacich v laviciach a taktiež z babinca. Dnes sa v kostole už nekonajú bohoslužby a nie je využívaný na cirkevné účely.

Kontakt

Gréckokatolícky farský úrad Hunkovce

Tel:  +421 54 759 36 52, +421 54 759 34 96
E-mail:   info@dukladestination.com

Galéria

Poloha

Región

Hunkovce

Súradnice

49.360861° N, 21.652525° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Návštevu je nutné ohlásiť vopred.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kostolík je nápadne trojdielny. Nachádza sa tu svätyňa, v ktorej vysluhoval obrady kňaz, loď, v ktorej sa zhromažďovali veriaci a takzvaný babinec - miesto určené pre čakateľov na krst a kajúcnych hriešnikov.