Drevený kostolík Hutka

Hutka
hutka bardejov saris kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Maličký, no očarujúci chrám z prvej polovice 20. storočia

Ak sa budete túlať po slovensko-poľskom pohraničí na východnom Slovensku, narazíte na mnoho obcí, ktoré nemajú ani sto obyvateľov. Jednou z nich je aj dedinka s príznačným názvom – Hutka. Keďže obyvatelia Hutky nemali v minulosti mnoho peňazí, postavili si drevený chrám, ktorý bol však počas prvej svetovej vojny zničený a dnes ho nahrádza mladší svätostánok, avšak s mnohými pôvodnými prvkami z toho pôvodného.

Pár slov o histórii

Prvý gréckokatolícky chrám bol v Hutke postavený v osemnástom storočí a typický bol troma vežami rôznej výšky. K chrámu sa však nebolo možné dostať sa odkiaľkoľvek, nakoľko bol obkolesený dreveným plotom. Vchod bol spojený s dvojpodlažnou zvonicou. Už počiatkom prvej svetovej vojny bol chrám kompletne zničený, avšak na jeho mieste vznikol o osem rokov jednoduchší, avšak rovnako drevený chrám.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Chrám, ktorý v Hutke nájdete dnes, má už len jednu vežu. Nájdete tu však mnohé artefakty z osemnásteho storočia, ktoré sa pravdepodobne zachovali z pôvodného chrámu. Kostol je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a hoci bol pôvodne postavený ako gréckokatolícky, dnes ho využíva pravoslávna cirkev.

 

Kontakt

Info

Tel:  +421 544 799 134
E-mail:   hutka@post.sk

Galéria

Poloha

Región

Hutka

Súradnice

49.401039° N, 21.426729° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Prvý gréckokatolícky chrám bol v obci Hutka postavený v poslednej tretine 18. stor. Zasvätený bol sv. Kozmovi a Damiánovi. Následne bol však zničený požiarom v roku 1915. Druhý, tiež pôvodne