Drevený Kostolík Inovce

Inovce
inovce sobrance zemplin kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Jeden z najmenších drevených kostolíkov na Slovensku

Takmer na hranici s Ukrajinou leží obec Inovce, ktorá je známa predovšetkým vďaka jednému z najmenších drevených kostolíkov na Slovensku. Je zasvätený svätému Michalovi Archanjelovi a podobne ako väčšina ostatných drevených kostolov v okolí slúži gréckokatolíckej cirkvi. Drevený kostol je národnou kultúrnou pamiatkou a v jeho areáli sa nachádza zvonica, ktorá je podobne skromných rozmerov ako samotný kostol.

Pár slov o histórii

Kostolík bol postavený v roku 1836. Samostatná zvonica k nemu musela byť pristavená kvôli malej veži kostola, do ktorej nemohli byť umiestnené zvony. Chrám je trojpriestorový a má dve veže, celý je pokrytý klasickými drevenými šindľami. Zaujímavý je i interiér kostola, v ktorom sa nachádza netradičný neúplný ikonostas. Kvôli nedostatku miesta v ňom chýba napríklad rad prorokov a má len jedny diakonské dvere. Rekonštrukciou ikonostas prešiel v priebehu posledného desaťročia minulého storočia.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Skromné rozmery chrámu možno vysvetliť neveľkým počtom obyvateľov Inoviec. V okolí kostola sa nachádzajú masívne a staré lipy a pre návštevníkov je zaujímavý práve vďaka útulnému interiéru a unikátnemu asymetrickému ikonostasu.

 

Kontakt

Info

Tel:  +421 566 582 514
E-mail:   inovce@inovce.sk

Galéria

Poloha

Región

Inovce

Súradnice

48.825122° N, 22.357287° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Zaujímavosťou tohto kostolíka je netypický ikonostas (stena s ikonami), na ktorom pre malé rozmery chrámu chýbajú niektoré charakteristické prvky a tradične umiestňované ikony.