Drevený kostolík Kalná Roztoka

Kalná Roztoka
kostol architektura

Starobylý chrám ležiaci na konci sveta

V obci Kalná Roztoka na východnom Slovensku sa nachádza gréckokatolícky drevený chrám, ktorý je zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi. Od ostatných drevených kostolíkov v oblasti sa líši už na prvý pohľad: nie je totiž celý drevený ako je to zvykom, ale spodná časť chrámu je omietnutá hlinou a namaľovaná nabielo. Drevený kostolík v Kalnej Roztoke je národnou kultúrnou pamiatkou.

Chrám bol postavený uprostred osemnásteho storočia. Podobne ako mnohé drevené kostoly v oblasti má zrubovú konštrukciu a vežičku s trojramenným krížom. Omietnutý je nielen z exteriéru, ale aj z interiéru a vápnom bol natretý preto, aby ho ochránilo pred vrtochmi počasia. Vo vnútri kostola sa nachádza hodnotný ikonostas zo sedemnásteho storočia s piatimi radmi ikon. V devätnástom storočí prešiel chrám prvou rekonštrukciou a ďalšia prebehla medzi rokmi 2002 až 2004.

V blízkosti chrámu stojí drevená zvonica, v ktorej sú 2 zvony z dvadsiateho storočia. Reštaurovaná bola krátko pred pádom socializmu. Kalnú Roztoku sa oplatí navštíviť nielen kvôli tomuto chrámu, ale aj preto, že sa v blízkosti nachádzajú lokality Karpatských bukových pralesov, ktoré sú súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

Kontakt

Obec Kalná Roztoka

Galéria

Poloha

Región

Kalná Roztoka

Súradnice

48.974534° N, 22.309048° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Kostolík nemá stanovené riadne otváracie hodiny a tak je nutné návštevu vopred telefonicky objednať. Návštevu kostolíka je vhodné spojiť s turistikou. Kostolík sa totiž nachádza hneď vedľa Karpatských bukových pralesov v UNESCO.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kostolík bol postavený v polovici 18. storočia. Jeho steny sú zvonku natreté hlinou a obielené, vďaka čomu budí dojem murovanej stavby s drevenou strieškou a vežičkou.