Drevený kostolík Korejovce

Korejovce
korejovce svidnik saris kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Jeden z najmenších drevených chrámov na Slovensku

Len pár kilometrov od Svidníka sa nachádza obec Korejovce, ktorá sa môže pýšiť národnou kultúrnou pamiatkou: gréckokatolíckym dreveným kostolíkom, ktorý je zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky. Ide o jednoduchú trojpriestorovú stavbu, ktorá je charakteristická troma vežičkami rôznych veľkostí, pričom každá z nich je ukončená trojramenným krížom.

Pár slov o histórii

Drevený chrám v Korejovciach bol postavený v roku 1764. Keďže sa Korejovce nachádzajú na severovýchode Slovenska, ktoré bolo ťažko poznačené bojmi v druhej svetovej vojne v roku 1944, smutný osud sa nevyhol ani tejto obci a chrámu v nej. Počas prechodu frontu bola vážne poškodenástrecha kostolíka, ktorá sa prepadla a zničila značnú časť interiéru. Krátko po druhej svetovej vojne bol však kostolík opravený do pôvodného stavu.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Kostolík má hodnotný ikonostas, ktorý bol pôvodne v inom chráme, a na prelome tisícročí prešiel komplexnou reštauráciou. Neďaleko kostola sa nachádza zvonička s troma zvonmi a podobne ako chrám, aj ona je pokrytá ručne štiepanými šindľami. Dva z troch zvonov pochádzajú z osemnásteho storočia, tretí je z roku 1996: ten nahradil zvon, ktorý bol poškodený počas bojov vo vojne. Drevený chrám i zvonička prešli rekonštrukciou v roku 2000.

Kontakt

Info

Tel:  +421 547 520 461
E-mail:   obec.korejovce@centrum.sk

Galéria

Poloha

Región

Korejovce

Súradnice

49.377487° N, 21.644676° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Cárske vráta kostolíka sú bohato zdobené rezbou s rastlinným ornamentom a maľbou s postavami mudrcov.