Drevený kostolík Kožany

Kožany
kozany bardejov saris kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Drevený chrám so vzácnym zvonom z roku 1406

Okolie Bardejova je zaujímavé nielen mnohými prírodnými pozoruhodnosťami, ale aj typickými drevenými kostolíkmi, ktoré patria medzi národné kultúrne pamiatky. Jeden z nich sa nachádza aj v maličkej obci Kožany, ktorá má síce len niečo málo cez sto obyvateľov, ale pýši gréckokatolíckym chrámom s jedným z najstarších gotických zvonov na území Slovenska.

Pár slov o histórii

Kostolík, známy aj ako Cerkov Stritiňa Hospoda, bol postavený roku 1698. Ide o zrubový trojpriestorový chrám vyhotovený najmä z klasických drevených šindľov. Komplikovanú strechu dotvára veža, v ktorej sa nachádza trojica zvonov. Veľmi zaujímavý je interiér, ktorý je zdobený ikonostasom, maľbami a ikonami z osemnásteho storočia. Kostolík dodnes slúži svojmu účelu a stále sa v ňom konajú bohoslužby.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Chrám prešiel vonkajšou i vnútornou rekonštrukciou: interiér a jeho výzdoba sa reštaurovali v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, exteriér až o tridsať rokov neskôr. Kostolík je zaujímavý nielen svojou výzdobou, architektúrou a históriou, ale aj tým, že je zaujímavou geocachingovou lokalitou.

Kontakt

Gréckokatolícky farský úrad

Mob:  +421 904 738 004

Galéria

Poloha

Región

Kožany

Súradnice

49.216714° N, 21.488382° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Pôvabnú trojvežovú stavbu zdobia hodnotné nástenné maľby s výjavmi zo Starého i Nového zákona a nachádza sa tu i vzácny zvon z roku 1406 patriaci k najstarším na Slovensku.