Drevený kostolík Ruský Potok

Ruský Potok
rusky potok snina zemplin kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Malebný chrám zaujímavý vďaka samostatnej drevenej zvonici

Obec Ruský Potok v Prešovskom kraji je zaujímavá nielen tým, že patrí medzi najvýchodnejšie sídla naSlovensku, ale i tým, že sa v nej nachádza národná kultúrna pamiatka – pôvodne gréckokatolícky drevený Kostol svätého Michala Archanjela. Dnes už neslúži gréckokatolíckym, ale pravoslávnym veriacim, pre turistov a priaznivcov histórie a architektúry je však zaujímavý stále rovnako.

Pár slov o histórii

Kostol bol postavený v roku 1740. Aj keď je charakteristický trojpriestorovou konštrukciou, netradičné sú len dve veže namiesto obvyklých troch. Tie sú ukončené cibuľkami a trojramennými krížmi. V interiéri sa nachádza štvorradový ikonostas z osemnásteho storočia. Nakoľko je miesto, kde je ikonostas osadený menšie, než by malo byť, dve dvojice ikon sú zošikmené z priestorových dôvodov.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Klenotom kostolíka sú liturgické knihy zo sedemnásteho storočia, ktoré boli vytlačené vo viacerých ukrajinských miestach a sú písané cyrilikou. V areáli kostola sa nachádza drevená zvonička, ktorá však nie je autentická – pristavená bola až v roku 1956. Tri zvony, ktoré boli kedysi v kostolnej veži, sa presunuli práve do zvonice.

Galéria

Poloha

Región

Ruský Potok

Súradnice

49.029193° N, 22.410621° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V kostolíku sú uložené cenné liturgické knihy, ktoré boli ešte v polovici 17. storočia vytlačené v Ľvove.