Drevený kostolík Tatranská Javorina

Tatranská Javorina
tatranska javorina tatry vysoke tatry kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Kostolík, ktorý dal postaviť pruský šľachtic Hohenlohe

V Tatranskej Javorine na úpätí Vysokých Tatier sa nachádza drevený kostolík. Na tom by, nepochybnenebolo nič nezvyčajné – tých sa na východnom a severnom Slovensku nachádza mnoho. Tento je zaujímavý tým, že neslúži ani gréckokatolíckej cirkvi, ako väčšina drevených chrámov, ani pravoslávnej či evanjelickej. Ide o rímskokatolícky kostol, ktorý však nechal postaviť protestant.

Pár slov o histórii

Drevený kostol v Tatranskej Javorine je zasvätený svätej Anne a Kristián Hohenlohe, významný nemecký šľachtic, ho tu nechal postaviť medzi rokmi 1902 až 1903. Vo vnútri kostola sa nachádza erb jeho rodiny, ktorý pripomína zadávateľa stavby a vyjadruje mu vďaku za jej financovanie. Dnes je kostol súčasťou farnosti Ždiar, kedysi spadal pod poľský Jurgow.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Kostol svätej Anny v Tatranskej Javorine aj dnes slúži svojmu účelu a pravidelne sa v ňom konajú bohoslužby. Ak sa rozhodnete navštíviť túto podtatranskú obec, rozhodne sa oplatí zájsť aj do neďalekej Belianskej jaskyne či na turistiku alebo lyžovačku do Vysokých Tatier. Historickou zaujímavosťou je fakt, že na krátke obdobie pred druhou svetovou vojnou bola Tatranská Javorina anketovaná poľskou armádou.

Kontakt

Info

Tel:  +421 524 499 104
E-mail:   obecnyurad@tjavorina.eu

Galéria

Poloha

Región

Zakopane

Súradnice

49.26533° N, 20.139474° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Dal ho vybudovať bývalý majiteľ Javorinského panstva, knieža Hohenlohe.
V roku 1879 kúpil javorinský revír pruské knieža Kristián Kraft Hohenlohe, ktorý Tatranskú Javorinu pretvoril v lesnícku osadu a v sídlo riaditeľstva svojho veľkostatku. Nechal si tu vybudovať drevený poľovnícky kaštieľ a drevený kostol ľudovej architektú