Drevený kostolík Topoľa

Topoľa
kostol architektura poloniny

Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala

Jeden z najstarších drevených kostolíkov na východnom Slovensku stojí v obci Topoľa neďaleko Sniny. Gréckokatolícky chrám svätého Michala Archanjela je národnou kultúrnou pamiatkou.

Okrem dreveného kostolíka sa v Topoli nachádza ešte jeden novší a murovaný, takže v drevenom chráme sa už bohoslužby nekonajú a jeho návštevu je nutné ohlásiť vopred.

Kostol bol postavený už v roku 1700 a jeho trojpriestorová konštrukcia nie je zreteľná na prvý pohľad tak ako je to u väčšiny ostatných drevených kostolov. Dôvodom je masívna strecha tvoriaca jeden celok, z ktorej vyrastá veža. V tej sa pôvodne nachádzali tri zvony, ktoré neskôr putovali do zvoničky stojacej mimo kostola, až napokon skončili v novšom obecnom kostole.

Štvorradový ikonostas pochádza z 18. storočia, pričom niektoré jeho ikony sú ešte staršie. V blízkosti kostola sa nachádza nielen spomínaná zvonička postavená v 20. storočí ale aj obecný cintorín.

Kontakt

Gréckokatolícky farský úrad Topoľa

Tel:  +421 57 779 56 32
E-mail:   topola@grkatpo.sk

Galéria

Poloha

Región

Topoľa

Súradnice

49.044651° N, 22.356545° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Kostolík nemá stanovené riadne otváracie hodiny a tak je nutné návštevu vopred telefonicky objednať.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V interiéri kostolíka sa ukrýva ozdobný ikonostas, ktorý je – podobne ako i samotný chrám – zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok SR.