Drevený kostolík Topoľa

Topoľa
topola snina zemplin kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Jeden z najstarších drevených chrámov na Slovensku

Jeden z najstarších drevených kostolíkov na východnom Slovensku stojí v obci Topoľa neďaleko Sniny. Gréckokatolícky Kostol svätého Michala Archanjela je národnou kultúrnou pamiatkou. Okrem dreveného kostolíka sa v Topoli nachádza ešte jeden novší a murovaný, takže v drevenom chráme sa už bohoslužby nekonajú.

Pár slov o histórii

Kostol bol postavený už v roku 1700 a jeho trojpriestorová konštrukcia nie je zreteľná na prvý pohľad tak, ako je to u väčšiny ostatných kostolov. Dôvodom je masívna strecha tvoriaca jeden celok, z ktorej vyrastá veža. V tej sa pôvodne nachádzali tri zvony, ktoré neskôr putovali do zvoničky stojacej mimo kostola, až napokon skončili v novšom obecnom kostole.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Štvorradový ikonostas pochádza z osemnásteho storočia, pričom niektoré jeho ikony sú ešte staršie. V blízkosti kostola sa nachádza nielen spomínaná zvonička postavená v dvadsiatom storočí, ale aj obecný cintorín. Kostol je jedným z menšiny drevených chrámov na Slovensku, ktoré sú bojkovského, nie lemkovského typu.

Galéria

Poloha

Región

Topoľa

Súradnice

49.044368° N, 22.356379° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Na nevysokom, lež strmom kopci týčiacom sa nad malebnou dedinkou Topoľa stojí už od roku 1700 zrubový gréckokatolícky kostolík zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi.
Kostolík je pokrytý širokou šindľovou strechou, z ktorej vyčnieva neveľká vežička.
V jeho interiéri sa ukrýva ozdobný ikonostas, ktorý je – podobne ako i samotný chrám – zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok SR.