Drevený kostolík Topoľa

Topoľa
topola snina horny zemplin kultura medzi drevenicami kostol

Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala

Jeden z najstarších drevených kostolíkov na východnom Slovensku stojí v obci Topoľa neďaleko Sniny. Gréckokatolícky chrám svätého Michala Archanjela je národnou kultúrnou pamiatkou. Okrem dreveného kostolíka sa v Topoli nachádza ešte jeden novší a murovaný, takže v drevenom chráme sa už bohoslužby nekonajú a jeho návštevu je nutné ohlásiť vopred.

Pár slov o histórii

Kostol bol postavený už v roku 1700 a jeho trojpriestorová konštrukcia nie je zreteľná na prvý pohľad tak ako je to u väčšiny ostatných drevených kostolov. Dôvodom je masívna strecha tvoriaca jeden celok, z ktorej vyrastá veža. V tej sa pôvodne nachádzali tri zvony, ktoré neskôr putovali do zvoničky stojacej mimo kostola, až napokon skončili v novšom obecnom kostole.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Štvorradový ikonostas pochádza z 18. storočia, pričom niektoré jeho ikony sú ešte staršie. V blízkosti kostola sa nachádza nielen spomínaná zvonička postavená v 20. storočí ale aj obecný cintorín.

Kontakt

Gréckokatolícky farský úrad Topoľa / Cestovná kancelária Byzant

Tel:  +421 57 769 81 17
Mob:  +421 910 343 770
E-mail:   info@drevenechramy.sk

Galéria

Poloha

Región

Topoľa

Súradnice

49.044651° N, 22.356545° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Návštevu je nutné ohlásiť vopred.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Na nevysokom, lež strmom kopci týčiacom sa nad malebnou dedinkou Topoľa stojí už od roku 1700 zrubový gréckokatolícky kostolík zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi.
V jeho interiéri sa ukrýva ozdobný ikonostas, ktorý je – podobne ako i samotný chrám – zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok SR.