Drevený kostolík Trnové

Žilina
trnove zilina kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka barok

Najzápadnejší drevený kostolík na Slovensku

Drevené kostolíky sa väčšinou nachádzajú v menších obciach, avšak jeden je výnimkou. Nájsť ho možno v žilinskej mestskej časti Trnové a ide o najzápadnejšie umiestnený drevený kostol na Slovensku. Patrí medzi najstaršie drevené sakrálne stavby na Slovensku.

Pár slov o histórii

Presný rok postavenia kostola nie je známy, ale predpokladá sa, že vznikol už začiatkom sedemnásteho storočia. Ide o rímskokatolícky kostol, ktorý je zasvätený svätému Jurajovi a v súčasnosti je národnou kultúrnou pamiatkou. Na výstavbu kostola nebol použitý jediný drevený klinec a kostol stojí už viac než štyristo rokov vďaka výnimočnej remeselnej zdatnosti vtedajších stavebníkov.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Kostolík slúžil veriacim z Trnového až do deväťdesiatych rokov minulého storočia, kedy bol vybudovaný nový kostol. Ten drevený bol pre verejnosť uzavretý až do roku 2012, kedy sa doň opäť mohli pozrieť návštevníci. Kostol medzičasom prešiel komplexnou rekonštrukciou. Hodnotnými prvkami interiéru je barokový oltár z osemnásteho storočia či maľovaná výzdoba a erby. Vysokú umeleckú hodnotu má maľba na strope v presbytériu a opomenúť nemožno ani originálne zvony zo sedemnásteho storočia.

Kontakt

Info

Tel:  +421 041 5964192
E-mail:   fara.trnove@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Žilina

Súradnice

49.193883° N, 18.787613° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Dispozične predstavuje kostol jednolodie so svätyňou a pristavenou vežou.
Mohutná veža pred vchodom kostola sa nahor zužuje a len málo prevyšuje hrebeň strechy kostolnej lode. Veža je zakončená ihlanovitou strieškou.