Drevený kostolík Tročany

Tročany
trocany bardejov saris kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Drevený chrám, ktorý bol prenesený z neďalekej obce Rešov

Juhovýchodne od Bardejova leží obec Tročany, v ktorej sa nachádza národná kultúrna pamiatka: gréckokatolícky drevený Kostol svätého Lukáša Evanjelistu. Ide o jeden z najstarších gréckokatolíckych chrámov a zaujímavosťou je, že nebol postavený na mieste, kde dnes stojí. Pravdepodobne ho tam doviezli z inej obce – Rešova.

Pár slov o histórii

Kostol bol postavený v roku 1739. Ide o štandardnú trojpriestorovú stavbu zrubovej konštrukcie, ako je to pri podobných kostolíkoch zvykom. Chrám má dve veže rôznej veľkosti, pričom každá z nich je ukončená tradičným trojramenným krížom. V interiéri je neprehliadnuteľný dvojradový ikonostas zo sedemnásteho storočia. Niekoľko ikon je umiestnených aj samostatne mimo ikonostasu. Zaujímavé sú napríklad tie na plátne, ktoré sa nachádzajú na okrajoch ikonostasu.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Prvou rekonštrukciou chrám prešiel už koncom devätnásteho storočia, ďalšie prebehli v rokoch 1933 a 1968. Tá posledná sa realizovala medzi rokmi 2010 až 2011 a dnes je kostolík k dispozícii ako turistom a priaznivcom histórie, tak i miestnym veriacim, nakoľko sa tam pravidelne konajú bohoslužby.

Kontakt

Info

Tel:  +421 544 792 405
E-mail:   obectrocany@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Žilina

Súradnice

49.193883° N, 18.787613° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kostol je zaujímavý nízkymi dverami, ktoré mali zabezpečiť, aby sa každý vstupujúci rovno poklonil, a tiež zvonmi, o ktorých sa dodnes verí, že majú moc rozháňať búrkové mračná.
Kostol sv. Lukáša je ako vzácna kultúrna pamiatka na požiadanie prístupný širokej verejnosti.