Drevený kostolík Uličské Krivé

Uličské Krivé
ulicske krive snina zemplin kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka barok

Chrám, v ktorom sa dodnes vykonávajú gréckokatolícke bohoslužby

V tesnej blízkosti hraníc s Ukrajinou leží obec Uličské Krivé. Tá je známa najmä vďaka národnej kultúrnej pamiatke, drevenému gréckokatolíckemu kostolíku. Zasvätený je svätému Michalovi Archanjelovi a pozoruhodný je napríklad unikátnym barokovým ikonostasom.

Pár slov o histórii

Kostol bol postavený začiatkom osemnásteho storočia a v jeho architektonickom riešení i interiérovej výzdobe dominuje barokový štýl, ktorý sa napríklad na oltári prelína i s rokokovými prvkami. Počas druhej svetovej vojny bol pri Duklianskej operácii kostol ťažko poškodený, ale podarilo sa ho opraviť. Kostol má dve veže, pričom vo vyššej z nich sa nachádzajú tri zvony – najstarší z nich bol odliaty v roku 1811. Interiér kostola zdobia cenné ikony zo šestnásteho a sedemnásteho storočia.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Kostol pôsobí z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa veľkolepým dojmom, najmä čo sa týka rozmerov. Charakteristický je jednoduchou strechou, ktorá je pokrytá drevenými šindľami. Umelecky hodnotný ikonostas, ktorý dominuje interiéru kostola, bol medzi rokmi 1988 až 1992 reštaurovaný a dnes je možné obdivovať ho napríklad pri pravidelných bohoslužbách, ktoré sa v kostole stále konajú v nedeľu i počas pracovného týždňa.

Kontakt

Info

Tel:  +421 577 694 128
E-mail:   unitur@stonline.sk

Galéria

Poloha

Región

Žilina

Súradnice

49.193883° N, 18.787613° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Malebná východoslovenská dedinka Uličské Krivé pomenovaná vraj podľa tunajšieho prvého osadníka – krívajúceho pastiera ukrýva vzácnu kultúrnu pamiatku, zrubový kostolík zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi.
Kostolík vystavali gréckokatolícki veriaci začiatkom 18. storočia. Nachádzajú sa v ňom vzácne ikony, často staršie ako samotná stavba.