Drevený kostolík Varadka

Varadka
varadka bardejov saris kostol dreveny kostolik kultura architektura narodna pamiatka

Chrám postavený na mieste staršieho chrámu zničeného počas 1. svetovej vojny

Na severovýchode Slovenska, v strede obce Varadka s dvesto obyvateľmi sa nachádza národná kultúrna pamiatka, novodobý pravoslávny drevený kostolík, ktorý má menej než sto rokov. Kostol je zasvätený ochrane Presvätej Bohorodičky a pôvodne slúžil gréckokatolíckej cirkvi.

Pár slov o histórii

Na mieste, kde dnes stojí kostol, bol kedysi iný drevený chrám z osemnásteho storočia, ktorý podobne ako mnoho iných kostolov v okolí padol za obeť prvej svetovej vojne. Iná teória však tvrdí, že bol zničený už v prvej polovici devätnásteho storočia. Na jeho mieste bol postavený v roku 1924 nový chrám. Hoci nie je celý z dreva (má plechovú strechu), stále je považovaný za jeden z najkrajších drevených kostolov v okolí Bardejova.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Vo veži kostola sa nachádzajú tri zvony a na streche je ozdobný, ešte pôvodný gréckokatolícky kríž. Kostol je charakteristický pomerne vysokými oknami a v jeho interiéri sa nachádza dvojradový ikonostas, ktorý bol vyhotovený vo veľkom zhone a nestihol byť dokončený, čo sa odrazilo na jeho umeleckej kvalite. Aj napriek tomu je drevený kostolík cennou historickou sakrálnou pamiatkou.

Kontakt

Info

Tel:  +421 544 799 112
E-mail:   chudikova.sylvia@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Žilina

Súradnice

49.193883° N, 18.787613° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Drevený kostolík Ochrany Presvätej Bohorodičky vo Varadke bol postavený v 20-tych rokoch 20. storočia na mieste staršieho chrámu zničeného počas 1. svetovej vojny.
Pôvodne patril gréckokatolíckej cirkvi, dnes však slúži pravoslávnym veriacim. Chrám vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku je i napriek