Etnografické múzem Martin

Martin
Martin turiec muzeum kultura historia expozicia rolnictvo pastierstvo

Múzeum slovenskej ľudovej kultúry

Etnografické múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea a prvé expozície boli sprístupnené v roku 1870 v historických priestoroch Matice Slovenskej. Prvá budova postavená pre Slovenské národné múzeum v Martine bola otvorená pre verejnosť v roku 1908 a dnes jej priestory využíva Múzeum Andreja Kmeťa. Súčasné Etnografické múzeum sídli v druhej budove, ktorá je funkčná pre verejnosť od roku 1933 i vďaka korunovej zbierke celého národa. Najrozsiahlejšiu národopisnú expozíciu, ktorá vytvorila základ dnešného etnografického múzea, však sprístupnili až v roku 1938.

Etnografické múzeum je najväčšie pracovisko Slovenského národného múzea v Martine so sídlom v druhej účelovej budove. Celá expozícia je rozdelená do troch častí, ktoré vás prevedú životom minulosti v slovenských obciach.

V časti „Človek a pôda“ sa návštevník oboznámi s tradičnými spôsobmi získavania obživy na Slovensku – roľníctvom a pastierstvom. Predmety svojou pôvodnosťou predstavia život na salaši, chov oviec a spracovanie produktov z nich. Za povšimnutie stoja nástroje potrebné pri obrábaní pôdy či predmety dennej potreby v domácnosti, rôzne drevené črpáky, gelety i ošatky a drevené dlabané misky. Utvoríte si obraz o spracovaní dopestovaných plodín, napríklad ľanu či vlny.

Kontakt

SNM Martin

Tel:  +421 43 413 1011
Mob:  +421 43 413 3096
E-mail:   snmmartin@snm.sk

Web:
www.snm.sk

Galéria

Poloha

Región

Martin

Súradnice

49.063942° N, 18.928475° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V roku 1941 bola sprístupnená expozícia venovaná Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.