Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota

Rimavská Sobota
rimavska sobota gemer muzeum historia expozicia archeologia remesla

Múzeum zamerané na prírodu a históriu oblasti Gemeru a Malohontu

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote je piatym najstarším múzeom na Slovensku. Vzniklo v roku 1882. Na počiatku jeho vzniku bola Umelecko-archeologická výstava Gemerskej župy.

Múzeum sa špecializuje na dokumentáciu, výskum a získavanie zbierok v odboroch história, archeológia, etnológia, výtvarné umenie, prírodné vedy a rómska kultúra regiónu Gemer - Malohont. Bohaté zbierkové fondy múzea zo spoločenských a prírodných vied, dopĺňa rozsiahly historický knižný fond, ale i archív múzea.

Stála vlastivedná expozícia múzea poskytuje zaujímavý a komplexný pohľad na bohatstvo a rôznorodosť histórie a prírody regiónu Gemer-Malohont. Prezentované sú v nej napríklad súbory nálezov z významnej paleontologickej lokality – Kostná dolina pri obci Hajnáčka, zaujímavá kolekcia dermoplastických preparátov živočíchov regiónu, mimoriadne cenné archeologické nálezy z Včeliniec, Kyjatíc, ale i zo samotnej Rimavskej Soboty a iných lokalít, zbierkové predmety dokladajúce hektické udalosti stavovských povstaní, obdobie existencie cechov, ľudové bývanie, ale i rôznosť a zručnosť tradičných remeselníkov - hrnčiarov, voštinárov, kováčov...

Koncom roku 2008 bola sprístupnená expozícia Protifašistický odboj a SNP v Gemeri-Malohonte. Ide o novú moderne koncipovanú expozíciu poskytujúcu prostredníctvom trojrozmerných artefaktov, rozsiahleho fotografického materiálu, ale i audiovizuálnych prezentácií komplexný pohľad na problematiku protifašistického odboja a SNP v regióne Gemera-Malohontu.

Kontakt

Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota

Tel:  +421 47 563 27 41
E-mail:   office@gmmuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Rimavská Sobota

Súradnice

48.384204° N, 20.021625° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

8€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Po múzeách v Bratislave (1868), na Orave (1868), v Košiciach (1872) a Trenčíne (1877) je múzeum v Rimavskej Sobote piatym najstarším múzeom na Slovensku.