Görgeyho tunel

Tajov
tajov banska bystrica tunel gorgey banictvo historia turistika vychadzky

Historický tunel v horách, spájajúci Banskú Bystricu a Kremnicu

Vzhľad

Tunel má dĺžku asi 20 metrov a je vysekaný v andezitovom skalnom bloku na hrebeni. Uľahčuje tak cestu mierne exponovaným úsekom, kde by sa bez jeho použitia dalo prechádzať len s ťažkosťami.

Tunel bol dlhé roky zasypaný. Až v 90-tych rokoch minulého storočia turistickí nadšenci a milovníci histórie túto pamiatku zachránili. Prekopali nanovo zosunutú horninu, uvoľnili priechod a vystužili ho banskou výstuhou. Tiež očistili "portály" tunela. Zvlášť východný (banskobystrický) vstup vyzerá teraz majestátne a pôsobivo. Samozrejme je tunel priechodný.

Hornina

Hlavný hrebeň Kremnických vrchov je budovaný hlavne andezitmi a čiastočne andezitovými tufmi. Majú sivú, čiernosivú alebo červenkastú farbu. Občas obsahujú pekné výrastlice amfibolov alebo pyroxénov (augitu).

Minerály

Nemnohé minerály vyskytujúce sa v andezitoch nedávajú veľa príležitostí pre zberateľov. Oveľa zaujímavejšie výskyty nerastov sa nachádzajú východne od hrebeňa pri obciach Králiky a Tajov, kde sa v druhohorných horninách na kontakte s andezitmi vyskytuje arzénové zrudnenie s auripigmentom a realgárom. V andezitoch sa len sporadicky nachádzajú drobné granáty. Miestami sa dajú nájsť zaujímavé vzorky ílových minerálov.

Turistika

Hrebeň Kremnických vrchov je skvelým a zároveň nenáročným terénom pre letnú pešiu aj zimnú lyžiarsku turistiku. Hustá sieť lesných ciest s veľmi priaznivým sklonom je na veľkej časti v zime upravená. V lete sa dá po zvážniciach výborne jazdiť na bicykloch. Svahy Kremnických vrchov sú mierne, dobre sprístupnené a vďaka obetavým turistom aj skvelo označené. Dajú sa tu absolvovať dlhé a náročné celodenné prechody rovnako dobre ako aj kratučké vychádzky, ktoré zvládnu aj malé deti.

Kontakt

Obec Tajov

Tel:  +421 48 419 7300
E-mail:   obec.tajov@stonline.sk

Galéria

Poloha

Región

Tajov

Súradnice

48.748618° N, 18.999331° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

3h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V roku 1944 tadiaľto kremnickí minciari pred postupujúcimi Nemcami zachránili 183 kg zlata, ktoré sa po vojne stalo základom československého zlatého pokladu.