Grasalkovičov palác Bratislava

Bratislava
bratislava hlavne mesto prezident palac grasalkovic historia zahrada

Sídlo prezidenta Slovenskej republiky

Historická budova, ktorá je dominantou bratislavského Hodžovho námestia, je zároveň od roku 1996 sídlom prezidenta Slovenskej republiky. Budova je však zaujímavá aj čímsi iným: svojim originálnym rokokovým štýlom, v ktorom je postavená, francúzskou záhradou, ktorá sa za ňou rozprestiera a napokon i svojou históriou.

Pár slov o histórii

Grasalkovičov palác nesie svoje pomenovanie podľa šľachtica Antona Grasalkoviča, ktorý ho nechal postaviť ako svoje letné sídlo. Vybudovaný bol v roku 1770, odkedy ho navštívilo mnoho významnýchosobností Uhorska na početných báloch i slávnostiach. Keď Uhorsko zaniklo, Grasalkovičov palác sa dostal pod vojenskú správu a počas druhej svetovej vojny slúžil ako sídlo prezidenta Tisa. Po druhej svetovej vojne slúžil ako Palác pionierov a ako prezidentský palác začal slúžiť až od roku 1996.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Dnes si môžete interiér Grasalkovičovho paláca prezrieť počas dňa otvorených dverí. Každoročne vtedy Prezidentský palác navštívia stovky ľudí, ktorí chcú spoznať históriu tohto miesta, ale aj pracovisko prezidenta.Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci pripadá na 15. júna, výročie inaugurácie prezidenta Andreja Kisku. Súčasťou paláca je aj kaplnka svätej Barbory, reprezentačné priestory, hudobná sieň a divadelná sála. Grasalkovičov palác je teda naozaj miesto hodné titulu prezidentského pracoviska!

Kontakt

Primaciálny palác

Tel:  +421 2 16 186
E-mail:   touristinfo@visitbratislava.com

Galéria

Poloha

Región

Bratislava

Súradnice

48.149242° N, 17.107866° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: Zatvorené
  • Str: Zatvorené
  • Štv: Zatvorené
  • Pia: Zatvorené
  • So: Zatvorené
  • Ne: Zatvorené

INFO

Navštíviť prezidentský palác je možné v deň otvorených dverí, ktorý pripadá na 15. júna.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V parku pri prezidentskom paláci sa nachádza aj aleja prezidentov, kde každá hlava štátu na znak návštevy Bratislavy zasadí malý dubový strom.
Po celú dobu prítomnosti prezidenta v paláci prebieha na prednom nádvorí čestné stráženie. Spravidla je to v pracovných dňoch od 8.00 hod. do 18.00 hod. Striedanie stráží čestnej stráže sa koná cez pracovné dni o 12.00 hod. Striedanie strážnych sa koná ka