Hájske vodopády

Háj
haj kosice vodopady priroda vychadzky deti priroda

Krásne vodoády nachádzajúce sa v národnom parku Slovenský kras

Paralelne so Zádielskou dolinou, avšak viac na východ, sa tiahne Hájska dolina. Nebyť Zádielskej, vedúca pozícia z hľadiska návštevnosti Slovenského krasu by určite pripadla Hájskej. Zatiaľ čo Zádiel láka skalnými bralami vysokými až 300 metrov, čo je dielo potoka Blatnica, Hájska dolina vďaka Hájskemu potoku vábi najmä svojimi vodopádmi. Ich návštevu odporúčame spojiť.

Hájske vodopády, nazývané aj Vodopády Hlboký jarok patria medzi najkrajšie útvary Slovenského Krasu. Vodopády sa valia z travertínových hrádzí, ktoré boli vytvorené potokom Garádics. Zvuk valiacej sa vody a jej zázračnosť je nezabudnuteľná. Najväčší vodopád je 6,6 m vysoký, a aj ďalšie tri sú vyššie ako 4 m.

Najvhodnejší čas návštevy je jar, kedy je potok rozvodnený, ale svoje čaro má aj počas tuhej zimy, keď zmrzne. Každoročne však možno počas leta sledovať úbytok vody v toku, v danom čase nemajú vodopády taký pôvab ako v iné ročné obdobia. K vodopádom vedie žltá turistická značka pričom cesta netrvá dlhšie ako pol hodinky.

K vodopádom sa viaže aj niekoľko povestí. Podľa jednej žila pri vodopáde bosorka so zvláštnou záľubou. Ak niekto prechádzal dolinou v noci, chytila ho a nepustila ďalej, až kým jej nepobozkal zadok. Podľa inej povesti pri najhornejšom z vodopádov bola jaskyňa, ktorá viedla až do pekla. Tadiaľ vychádzal na svet čert a v starších turistických príručkách a inej miestopisnej literatúre sa najvyššie položený most nazýva Čertov most. O týchto povestiach sa zmieňuje aj v beletristicky spracovaných starých príbehoch z Hačavy Hačavská škola života a Znak čertovho kopyta, o doline sa píše aj v príbehu České móresy.
 

Kontakt

Turisticko-informačná kancelária Trenčianske Teplice

Tel:  +421 32 3811 555
E-mail:   tik@teplice.sk

Galéria

Poloha

Región

Háj

Súradnice

48.64058° N, 20.848378° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hájske vodopády sa nachádzajú v Hájskej doline neďaleko cesty spájajúcej obce Háj a Hačava, ktorá bola postavená talianskými vojakmi v roku 1912.

Aktivity v okolí