Hámor Medzev

Medzev
medzev kosice hamor remesla kovacstvo historia

Hámor reprezentujúci bohatú históriu kováčstva v meste Medzev

V mestečku Medzev na východe Slovenska má kováčstvo tradíciu siahajúcu až do štrnásteho storočia. Práve vtedy totiž boli postavené prvé tri kováčske hámre, ku ktorým v priebehu nasledujúcich storočí pribudli desiatky ďalších. Dva zo zachovaných hámrov slúžia na muzeálne účely a verejnosti umožňujú spoznať túto unikátnu technickú pamiatku.

Pár slov o histórii

Masívny rozvoj kováčstva bol v Medzeve zaznamenaný predovšetkým v rozpätí sedemnásteho až devätnásteho storočia. V posledných rokoch 19. storočia sa v písomných dokumentoch spomína, že v okolí Medzeva fungovalo až 109 vodných hámrov. Najviac z nich fungovalo pri rieke Bodva, pričom produkty miestnych kováčov mali vynikajúce renomé v celom Uhorsku.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Jeden z hámrov, ktoré sú dostupné verejnosti, je v správe Slovenského technického múzea v Košiciach a nachádza sa v centre Medzeva, pričom len pred pár rokmi prešiel rekonštrukciou. Ďalší z prístupných hámrov, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je v správe mesta Medzev, avšak na jeho prehliadku sa treba ohlásiť vopred. Súčasťou prehliadky je ukážka kováčskeho remesla, čím sa stáva atmosféra hámra ešte autentickejšou.

Kontakt

IC Medzev

Mob:  421 918 965 701
E-mail:   stmke@stm-ke.sk

Galéria

Poloha

Región

Mezdev

Súradnice

48.700967° N, 20.888979° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Medzevskí kováči boli uznávaní ako najlepší nástrojárski kováči v celom Uhorsku.