Hlbočiansky vodopád

Smolenice
smolenice trnava male karpaty priroda vodopad vychadzky deti vapenec

Jediný vodopád v pohorí Malé Karpáty

Hlbočiansky vodopád sa nachádza v Hlbočianskej doline. Tento nevšedný prírodný výtvor je jediným vodopádom pohoria Malé Karpaty. Prívlastok občasný mu patrí právom, nakoľko raz je mohutný a plný sily, inokedy zas uzučký skoro bez vody. Preto vám odporúčame jeho návštevu práve v týchto dňoch, kedy sa topí sneh a vody je dostatok.

Hlbočiansky vodopád nazývaný tiež vodopád Padlá voda je 9 metrov vysoký. Nad ním možno pozorovať vďaka vírivým pohybom vody tzv. krútňavové hrnce priemeru až 1,5 metra, čo dokazuje erozívnu (rozpúšťaciu) činnosť vody.

V jeho tesnej blízkosti je možné pozorovať skalnú vápencovú stenu, ktorá je jedna z mála na Slovensku, kde je dokázaný vek 145 miliónov rokov, čiže hranice jurského a kriedového útvaru. Stopy vody pod vodopádom zakrátko miznú v podzemí a vynárajú sa až v tesnom okolí Smoleníc, čo sú ideálne podmienky pre vznik jaskynných priestorov.

Tento fakt potvrdzuje aj jediná sprístupnená jaskyňa v Malých Karpatoch – jaskyňa Driny.
 

Kontakt

Obec Smolenice

Tel:  +421 33 557 11 00
E-mail:   smolenice@smolenice.com

Galéria

Poloha

Región

Smolenice

Súradnice

48.510611° N, 17.410784° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hlbočiansky vodopád meria 9 metrov.