Horehronské múzeum Brezno

Brezno
brezno horehronie muzeum historia kultura expozicia remesla

Múzeum zamerané na dejiny a kultúru Horehronia

Myšlienka založiť múzeum v Brezne, v meste s bohatou literárnou históriou, rezonovala medzi miestnou inteligenciou už začiatkom 50. rokov 20. storočia. Iniciatíva prichádzala najmä od Ladislava Bartka, profesora Jedenásťročnej strednej školy, podporovaného ďalšími pedagogickými pracovníkmi.

Horehronské múzeum v Brezne sídli v dvoch historických budovách na breznianskom námestí: v starej radnici s renesančnými základmi, ktorá dnešnú podobu nadobudla po neskorobarokových úpravách v rokoch 1779 – 1780 a v renovovanom meštianskom dome č. 13 na Námestí gen. M. R. Štefánika, ktorý pochádza z konca 16. storočia (poskytuje priestor historickej expozícii).

Pod správu Horehronského múzea patrí v Brezne aj roľnícko-remeselnícka usadlosť farbiara modrotlače na Rázusovej ulici č. 20 so vzácnou technickou pamiatkou – drevenou mangľovňou. Usadlosť má v súčasnom období spracovanú prípravnú a projektovú dokumentáciu obnovy a pripravuje sa jej kompletná stavebná rekonštrukcia s následným využitím objektu na múzejné účely (nové expozície, depozitáre, výchovno-vzdelávacie priestory).

V exteriérových priestoroch múzea sa nachádza Galéria výtvarníkov Horehronia so stálou výstavou drevorezieb naivných umelcov regiónu. Meštiansky dom je i miestom usporadúvania krátkodobých tematických výstav a rozličných kultúrnych akcií.

 

Kontakt

Horehronské múzeum

Tel:  +421 48 611 24 53
E-mail:   muzeumbrezno@stonline.sk

Galéria

Poloha

Región

Brezno

Súradnice

48.806648° N, 19.643892° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Expozícia Horehronského múzea obsahuje viac ako 30 000 predmetov.