Hornonitrianske múzeum Prievidza

Prievidza
prievidza horna nitra muzeum historia kultura expozicia

Jedno z najmladších múzeí na Slovensku

Hornonitrianske múzeum Prievidza patrí medzi najmladšie múzeá na Slovensku, pretože pôsobí od roku 1985. Vzniklo odčlenením regionálnych vlastivedných zbierok z Múzea v Bojniciach SNM. Rozsah (viac ako štvrť milióna zbierkových predmetov) a skladba zbierok, z ktorých mnohé patria k dokladom medzinárodného významu, ho radia k dôležitým múzejným ustanovizniam na Slovensku

Hornonitrianske múzeum sa počas svojej existencie etablovala ako špecifický a nezastupiteľný prvok kultúrno-spoločenského diania mesta Prievidze a celého regiónu hornej Nitry. Výsledkom práce múzejníkov je bohatý zbierkový fond, v ktorom sa nachádzajú aj mnohé skvosty európskeho významu.

K unikátom hornonitrianskeho múzejného fondu patrí napríklad paleolitická štiepaná industria, strieborný poklad z rímskeho hrobu, románsky meč z 11. storočia, zbierka zlatých mincí, cechové pamiatky, doklady tradičného odievania, súbor malieb na skle, strieborné šperky z regiónu a ďalšie. Európsky význam má rozsiahla zbierka bezstavovcov a jedinečné paleontologické nálezy treťohornej flóry a fauny.

 

Kontakt

Hornonitrianske múzeum

Tel:  +421 46 542 30 54
E-mail:   info@muzeumpd.sk

Galéria

Poloha

Región

Prievidza

Súradnice

48.77005° N, 18.619765° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi sa môže pýšiť zbierkou viac ako štvrť milióna predmetov.