Hrad Krásna Hôrka

Krásnohorské Podhradie
krasna horka krasnohorske podhradie roznava gemer hrady hrad deti historia kultura narodna pamiatka muzeum

Dominanta Rožňavskej kotliny týčiacia sa nad obcou Krásnohorské Podhradie

Na východ od Rožňavy nad malebnou obcou Krásnohorské Podhradie sa na vrchu vypína hrad Krásna hôrka. Medzi hlavné dôvody návštevy patrí aj príbeh o Levočskej bielej pani, kde autor Mór Jókaim použil ako námet na hlavnú hrdinku príbehu Žofiu Andrássyovú-Serédyovú, dávnu obyvateľku hradu, ktorej múmia je veľkou atrakciou.

Pár slov o histórií

Krásna Hôrka pochádza zo 14. storočia, konkrétne z roku 1333. Hrad sa začal opevňovať v čase tureckých hrozieb, a tak vzniklo renesančné opevnenie s troma delovými baštami a delovou terasou. Interiér nadobudol goticko-renesančné črty, ktoré sú zachované do dnešnej doby. V roku 1735 bolo vybudované predbránie hradu a pred vstupom vznikla baroková Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, ktorá bola neskôr prebudovaná na Kaplnku Narodenia Panny Márie. Hrad počas svojej dávnej slávy vystriedal tri rodiny vlastníkov a to: Mariássyovci, Bebekovci a Andrássyovci. Krásna hôrka je do roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

V hrade sa nachádza stála expozícia Múzea Betliar. Táto expozícia dokumentuje rozvoj hradu od ranných začiatkov, ako aj spôsob života šľachty. Ak patríte k milovníkom historických interiérov, hrad vám ponuka krásne zariadenie, keďže patrí k tým najzachovalejším na Slovensku a je čo obdivovať. Najzaujímavejšie sú hradná kuchyňa a veľká zbierka zbraní. Za najcennejšie exponáty sa pokladá stredoveké a novoveké bronzové delo z roku 1547 so súdkom pušného prachu, či zásoba delových gúľ a nakoniec hradné pušky z 18. a 19. storočia. V 20. storočí bol pribudovaný stredoveký prak, ktorý sa používa dodnes na organizáciu hradných hier. Nezapochybujte a naplánujte si výlet do Krásnej Hôrky.

Kontakt

Info

Tel:  +421 58 798 31 18
E-mail:   betliar@snm.sk

Web:
www.snm.sk

Galéria

Poloha

Región

Krásnohorské Podhradie

Súradnice

48.658244° N, 20.600306° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

3h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 po požiari z dôvodu rekonštrukčných prác až do odvolania zatvorený.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Pri hrade koncom 20. storočia inštalovali aj mohutný stredoveký prak, ktorý sa využíva počas každoročne organizovaných hradných hier.