Hrad Kremnica

Kremnica
kremnica kremnicke vrchy hrady hrad historia stredovek kostol schody

Krásna dominanta stredovekého mesta Kremnica

Areál hradu je nespochybniteľnou dominantou mesta. Hradné návršie patrí k najstaršie osídleným lokalitám mesta. Mestský hrad tvorí komplex stredovekých stavieb zo 14. – 15. storočia, chránených dvojitým opevnením, na ktoré sa pripájajú jedny z najzachovalejších mestských hradieb na Slovensku.

Prečo práve tu?

Dominantou areálu je Kostol sv. Kataríny, patrónky mesta, s neogotickým interiérom. Kostol je známy aj vďaka jedinečným organovým koncertom. Po stáročia v nej sídlili strážcovia a ohlasovali nebezpečenstvo. V súčasnosti funguje izba strážcov ako expozícia a zároveň je odtiaľ najkrajší výhľad na panorámu mesta a okolie. Návštevníci sa k nej dostanú výstupom po 127 točitých kamenných schodoch.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Najstaršou architektonickou pamiatkou areálu a zároveň aj mesta je karner zo začiatku 14. storočia. V suteréne má sprístupnenú kostnicu, hornú časť tvorí Kaplnka sv. Ondreja s gotickými nástennými maľbami. Múzeum návštevníkovi Mestského hradu ponúka v ďalších jeho objektoch historické a umelecko-historické expozície: Barokové plastiky v Radnici, Z archeologického výskumu hradu a Obrana mesta v Severnej veži, Kremnické zvony a zvonolejári v Malej hodinovej veži.

Kontakt

Kultúrne a informačné centrum Kremnica

Tel:  +421 45 678 27 80
E-mail:   infocentrum@kremnica.sk

Galéria

Poloha

Región

Kremnica

Súradnice

48.706389° N, 18.9175° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kremnické mestské hradby možno zaradiť medzi tie najzachovalejšie na Slovensku.