Hradisko Molpír

Smolenice
HRADISKA.ARCHEOLOGIA KELTI

Významné nálezisko z doby železnej

Hradisko Molpír leží na úpätí Malých Karpát, ktoré sa popriňom tiahnu na severozápad. Jedná sa o pozostatky osídlenia starého viac ako dva a pol tisícročia. Hradisko bolo síce osídlené aj v neskorších dobách, no práve nálezy zo 6. a 7. storočia pred Kristom patria k najvýznamnejším v strednej Európe.

Kto boli obyvatelia tohto osídlenia? Akými jazykmi hovorili a aké tradície zachovávali? Týmito otázkami sa od 60. rokov 20. storočia zaoberá Archeologický výskum SAV. Isté je, že obyvatelia Molpíra nehovorili po slovensky. Ba čo viac, aj keby sme sa s nimi dohovorili určite by sa za Slovákov ani nepokladali. Iba by krútili hlavou a po chvíľke váhania by sa nás azda opýtali čo to vlastne tí Slováci majú byť? Národné povedmie vtedy ešte nejestvovalo a ľudia nachádzali pocit spolupatričnosti v iných kategóriách.

Hradisko ležalo na obchodnej ceste. Našli sa v ňom bronzové prilby či spony až zo severného Talianska. Molpírčania boli aj zruční remeselníci a umo elci. Zanechali nám široký sortiment keramických nádob, zdobených náramkov či ťažítok, ktoré nájdeme vystavené v Molpírskom múzeu.

Molpír je verejnosti voľne prístupný. Ku Hradisku sa najlepšie dostaneme zo Smoleníc. Z hlavnej cesty odbočíme ku Kostolu Narodenia Panny Márie, kde sa začína náučný chodník, ktorý nás zavedie ku Hradisku. Pekné prostredie Malých Karpát ponúka aj príležitosť vydať sa na dlhšiu prechádzku a spraviť si okruh cez Hlbočiansku dolinu. Hlboča je národná prírodná rezervácia, ktorá je na oplátku doplnená o divy Smolenického krasu. Táto kombinácia sa snúbi v krásnych scénických výhľadoch pozdĺž celej trasy.

Kontakt

Región Trnava

Turistické informačné centrum

Tel:  +421 33 323 64 40
E-mail:   info@trnavatourism.sk

Galéria

Poloha

Región

Smolenice

Súradnice

48.511611° N, 17.425163° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

INFO

Hradisko Molpír je verejnosti voľne prístupné. Ku Hradisku sa najlepšie dostaneme zo Smoleníc. Z hlavnej cesty odbočíme ku Kostolu Narodenia Panny Márie, kde sa začína náučný chodník, ktorý nás zavedie ku Hradisku.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Výstup k hradisku spríjemňuje nádherný výhľad na siluetu Smolenického zámku.
Pekné prostredie Malých Karpát nabáda vydať sa na dlhšiu prechádzku a spraviť si okruh cez Hlbočiansku dolinu.
Predmety objavené na hradisku nájdeme vystavené ako exponáty Molpírskeho múzea.