Hradisko Molpír

Smolenice
smolenice trnava male karpaty hrady hradisko historia

Pozostatky slovanského hradiska pochádzajúceho zo 6. storočia pred Kristom

Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch a praveké aj slovanské hradisko na tomto vrchu. Na vrchu Molpír nad Smolenicami sa približne v6 storočí pred kristom rozprestieralo veľké hradisko.

 Impozantné opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami. Z vnútornej strany najvyššieho opevnenia bol pristavaný rad obytných drevených zrubov. Na najlepšie chránenom, hornom nádvorí, „akropole“, boli tiež rady terás s obydliami. Nachádzalo sa tu aj Kultové miesto, ktorého miesto bolo vytesané do skaly. V ňom boli tri ohniská pri nich lebka a kosti asi dvojročného dieťaťa, rozbité mesiačikovité a geometrické idoly. Dokladom kultu je aj ľudská lebka v základoch jedného domu.

Ekonomika osady bola založená na remeselnej výrobe okrem železiarstva (nástroje, zbrane, nože), odlievaní bronzu (tégliky), výrobe kamenných žarnovov, ale zdá sa, že najdôležitejšou bola výroba nití a tkanín, na čom sa zakladal obchod obyvateľov hradiska. Kontakt s vyspelým juhovýchodoalpským svetom dokladajú loďkovité spony, ihlice, jantárové a sklené perly i napodobneniny bronzových nádob v keramike.

Kontakt

Obec Smolenice

Tel:  +421 33 557 11 00
E-mail:   info@smolenice.com

Galéria

Poloha

Región

Ilava

Súradnice

48.998353° N, 18.232571° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

ýstup k hradisku spríjemňuje nádherný výhľad na siluetu Smolenického zámku.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií