Hričovská skalná ihla

Hričovské Podhradie
hricovske podhradie hricov zilina skala vychadzky vapenec

Unikátny prírodný útvar neďaleko Súľovských vrchov

Skalná ihla, ktorá sa nachádza medzi Súľovským vrchmi a Žilinskou kotlinou má s klasickou ihlou síce podobný tvar, avšak určite nie rozmery. Hričovská skalná ihla totiž dosahuje výšku až desať metrov a ako unikátna prírodná pamiatka je i patrične chránená. Nachádza sa v katastri obce Hričovské Podhradie a nájsť ju možno na stráni Ostrého vrchu.

Prečo práve tu?

Vďaka tomu, že má Hričovská skalná ihla malú dieru v spodnej časti, je považovaná za jedinú skalnú ihlu na Slovensku, ktorá má očko na navlečenie nite, hoci by na účely šitia bola asi tak či tak nepraktická. K skalnej ihle je možné sa dostať, avšak nanešťastie k nej nevedie značkovaná turistická trasa, preto sa na cestu je najlepšie opýtať miestnych z Hričovského Podhradia.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Ako taká skalná ihla vlastne vzniká? Kedysi ihla nevyčnievala z podložia, avšak v priebehu stoviek rokov sa odkryla práve vďaka tomu, že ihla je z tvrdého vápenca, zatiaľ čo okolité horniny boli mäkšie a teda ľahšie podliehali pôsobeniu počasia a zvetrávaniu. Neďaleko Hričovskej skalnej ihly sa nachádza zrúcanina Hričovského hradu, pod ktorú je možné dostať sa po červenej značke z Hričovského Podhradia – návštevu prírodnej pamiatky tak môžete spojiť s návštevou kultúrneho dedičstva.

Kontakt

Obec Hričovské Podhradie

Tel:  +421 41 557 21 86
E-mail:   obechr.podhradie@mail.t-com.sk

Galéria

Poloha

Región

Hričovské Podhradie

Súradnice

49.2211645° N, 18.6148288° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V dolnej časti sa nachádza malé skalné okno – je to jediná skalná ihla na Slovensku s uškom.