Hrubá Bašta Bardejov

Bardejov
bardejov saris basta historia stredovek

V minulosti najúčinnejší obranný prvok mesta Bardejov

Hrubá bašta je súčasťou najzachovalejšieho mestského obranného systému na Slovensku. Je najmohutnejšou a najpôsobivejšou baštou v tomto systéme. Tomuto sa však nemožno čudovať, keďže bašta strážila najzraniteľnejšie miesto hradieb, ktorého obranu zabezpečovali mohutné delové strieľne a komory nachádzajúce sa v dolných podlažiach.

Pár Slov o Histórií

Už začiatkom 14. storočia nastal nebývalý rozvoj niekdajšej kráľovskej dediny, prosperujúcej nielen z poľnohospodárstva, ale aj z remesiel a obchodu. Týmto si Bardejovčania vybojovali kráľovské privilégium, ktoré im umožňovalo svoje mesto opevniť a obohnať ho hradbami. Toto privilégium navždy zmenilo tvár Bardejova. Samotná bašta bola postavená v druhej polovici 14. storočia. Stavebne upravená začiatkom 16. storočia na päťpodlažnú baštu s už spomínanými delovými komorami a strieľňami.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Opevnenie Bardejova tvorí jedinečný komplex múrov, bášt a brán, ktorý sa zachoval takmer v pôvodnej podobe a z veľkej časti nad terénom. Môžeme tak obdivovať históriu na vlastné oči a predstavovať si boje, ktoré tieto hradby zažili. Za unikátny možno považovať aj celkový počet zachovaných stredovekých bášt: deväť sa zachovalo v takmer pôvodnej podobe, dve boli v neskoršom období zabudované do novších objektov.

Kontakt

Obec Mikulášová

Galéria

Poloha

Región

Bardejov

Súradnice

49.291° N, 21.277719° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hrubá bašta spolu s objektom zbrojnice bola najúčinnejším a najprogresívnejším prvkom obrany mesta.
Svoje pomenovanie získala podľa hrúbky obvodových múrov, ktorá dosahuje až 3,5 m.