Hvezdáreň a planetárium Prešov

Prešov
presov saris astronomia vesmir hvezdaren deti vzdelavanie

Umelá hviezdna obloha v Prešove

Mesto Prešov má vlastnú hvezdáreň a ako jediné na území prešovského samosprávneho kraja aj vlastné planetárium. Planetárium je astronomické laboratórium, ktoré úspešne napomáha výuke a popularizácii astronómie, prispieva k štúdiu a pochopeniu vesmíru okolo nás a je jedinečným miestom pre pretvorenie vedeckého poznania na emocionálny zážitok.

Návštevníci Prešova sa môžu zúčastniť zaujímavých podujatí priamo v areáli hvezdárne a planetária. Formou audiovizuálnych programov, prednášok, videoprojekcií, astronomických pozorovaní pre verejnosť a výstav sa návštevníkom ponúkajú zaujímavé a netradičné pohľady na vesmír, hviezdnu oblohu a našu Zem. Hvezdáreň a planetárium využívajú aj školy ako doplnkové vyučovanie astronómie a prírodných vied. Pre verejnosť sa každú stredu po zotmení, v určených hodinách, pravidelne plánujú astronomické pozorovania.

V prípade priaznivého počasia možno pomocou ďalekohľadov pozorovať Mesiac, planéty, niektoré hmloviny, hviezdokopy, dvojhviezdy, prípadne galaxie, podľa aktuálnej situácie na oblohe. Pre rodičov s deťmi hvezdáreň a planetárium pripravujú zaujímavé podujatia takmer každú sobotu.

Kontakt

Gréckokatolícky farský úrad Ruský Hrabovec

Tel:  +421 56 658 40 46
Mob:  +421 910 852 064
E-mail:   farnost.rusky-hrabovec@grkatke.sk

Galéria

Poloha

Región

Prešov

Súradnice

48.999739° N, 21.256275° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V r. 1932 vznikla v Prešove súkromná hvezdáreň Dr. A. Duchoňa na terajšej Hlavnej ulici č. 32. V r. 1948 bola v budove vodárenskej veže otvorená prvá ľudová hvezdáreň na Slovensku a v r. 1984 bolo pri hvezdárni otvorené planetárium.
Organizácia večerných pozorovaní je sústredená na možnosti hlavného ďalekohľadu Coude-refraktora umiestneného v kupole pozorovateľne a na využívanie prenosných pozorovacích ďalekohľadov na terase planetária.