Hvezdáreň Banská Bystrica

Banská Bystrica
vartovka banska bystrica astronomia vesmir hvezdaren veza festival deti

Hvezdáreň v bývalej protitureckej pevnosti

Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza kopec zvaný Vartovka, na ktorom sídli hvezdáreň. Je priestorom, odkiaľ možno počas celého dňa pozorovať oblohu, avšak nielen to – o propagáciu astronómie sa zamestnanci starajú i rôznymi besedami, výstavami, filmovými premietaniami či inými podujatiami, ktoré sa v hvezdárni konajú.

Pár slov o histórii

Na kopci v blízkosti Banskej Bystrice stála veža už v šestnástom storočí – vtedy plnila strážnu funkciu a názov „vartovka“, ako sa tomuto druhu stavieb hovorievalo, prepožičala celému kopcu, na ktorom stála. Od devätnásteho storočia sa v Banskej Bystrici začala rozvíjať meteorológia a astrológia, pričom už po druhej svetovej vojne začal v meste fungovať astronomický krúžok. V šesťdesiatych rokoch už na Vartovke fungovala ľudová hvezdáreň a v deväťdesiatych rokoch bola hvezdáreň rekonštruovaná a pristavaná bola druhá kupola.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Hvezdáreň na Vartovke je miestom, kde sa príležitostne organizujú vedecké festivaly či rôzne súťaže spojené s poznávaním vesmíru. Počas letných prázdnin sa na Vartovke organizuje Letný astronomický tábor a hvezdáreň je pre verejnosť otvorené počas piatich mesiacov v roku – aj mimo nich je však možné dohodnúť sa na prehliadke hvezdárne a vychutnať si unikátny pohľad na oblohu.

Kontakt

Evanjelický a.v. farský úrad Hronsek

Tel:  + 421 48 418 81 65
Mob:  +421 918 828 120, +421 915 270 058
E-mail:   ecavhronsek@snailnet.sk

Galéria

Poloha

Región

Banská Bystrica

Súradnice

48.717995° N, 19.153668° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hvezdáreň poskytuje svoje služby formou denných a večerných pozorovaní oblohy v pozorovateľni na Vartovke, niekedy aj mimo hvezdárne použitím prenosných ďalekohľadov.