Hvezdáreň Partizánske

Partizánske
partizanske astronomia vesmir hvezdaren deti vzdelavanie

Astronómia v Patrizánskom pre malých aj veľkých

Ťažisko práce hvezdárne spočíva v popularizácii astronómie, kozmonautiky a príbuzných vedných odborov. V náväznosti na učivo žiakov základných škôl hvezdáreň ponúka programy, ktoré svojim obsahom dopĺňajú učivo prírodovedy, zemepisu a fyziky. Hvezdáreň takisto ponúka prednášky a prehliadky pre širokú verejnosť.

Prístrojové vybavenie hvezdárne jej umožňuje podielať sa na pozorovateľsko-odbornej činnosit a zapájať sa tak aj do vedeckých aktivít. Hvezdáreň sa nachádza v časti mesta zvanej Malé Bielice. Vstupné do hvezdárne sa pohybuje v rozmedzí od 1 do 5 eur, pričom závisí od typu podujatia či dĺžky pozorovania.

Hvezdáreň takisto pravidelne ponúka pozorovania nočnej oblohy pre verejnosť, o ktorých harmonograme sa dočítate na webových stránkach hvezdárne.

Kontakt

Hvezdáreň Partizánske

Tel:  +421 38 749 71 08
E-mail:   hvezdap@hvezdaren.sk

Galéria

Poloha

Región

Partizánske

Súradnice

48.630199° N, 18.341269° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hlavným astronomickým prístrojom hvezdárne je šošovkový ďalekohľad - refraktor systému Coudé ( 150/2250mm). Pri vizuálnom pozorovaní je ďalekohľad doplnený okulárovou revolverovou koncovkou ktorá umožňuje meniť zväčšenie v rozsahu od 56 do 375 krát.
V spojení s najmodernejšou televíznou CCD kamerou sa ďalekohľad stáva nástrojom, prostredníctvom ktorého môžu pozorovať naraz všetci návštevníci, v pohodlí prednáškovej sály hvezdárne jedinečný astronomický úkaz.